Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafın 'şaft'ı kaydı

Eksikliklerle açılan İzmir Metrosu'nun Poligon bölümünde sorunlar bitmiyor. Metro inşaatı sırasında yolun ortasında kalan 5 şaftın kaldırılmaması esnafın tepkisini çekiyor

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Esnafın 'şaft'ı kaydı
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı güçlükle tamamlanan İzmir Metrosu'nun Poligon bölümünde sorunlar bitmiyor. Yaşanan kaymalardan dolayı belirtilen tarihte tamamlanamayan ve o bölgede bulunan esnafa büyük sıkıntı yaşatan metronun yapımında kullanılan ve yolun ortasında kalan 'şaft'lar, trafiğin sıkışmasına, esnafın da tepkisine neden oldu. Egeli Sabah bu konuyu 1 Ağustos 2014 tarihindeki 'Ortada kuyu var yandan geç' başlıklı haberi ile gündeme taşımıştı. Söz konusu haberimizde, tünel inşaatı devam ederken Poligon'da, tünele iş makinesi indirmek için açılan ve uzun süre yolun trafiğe kapalı kalmasına neden olan silindir şeklindeki şaftın, yüzde 40'lık keşif artışının dolması nedeniyle kapatılamadığı ortaya çıkarmıştık. Aradan geçen zamanda hala 'şaft'ların kaldırılmaması bölge esnafını bezdirdi.

BELEDİYEYE DAVA AÇTI

Metronun bir yıl önce tamamlandığını ancak, Polgigon ile İlahiyat Fakültesi kavşağı arasında kalan bölümde 5 'şaft'ın olduğunu, bunun da trafik sıkışıklığına neden olduğunu belirten esnaf, şaftların kaldırılması için belediye yetkililerini aradıklarını ancak sağlıklı bir cevap alamadıklarını söyledi. Poligon'da bulunan benzin istasyonunun önüne yapılan şantiye ve gecikmelerden dolayı zarar etttiğini iddia ederek Büyükşehir Belediyesi'ne karşı 3 milyon liralık 'zararın temini' davası açan işadamı Abdurrahman Aras, "Topluma hizmet sağlayacağı için benzin istasyonumuzun önüne yapılan şantiyeye bir tepki göstermedik. Ancak, söz verildiği tarihte bitirilmeyen metro yüzünden her yıl milyarlarca lira zarar ettik. Avukatımız aracılığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yazı gönderip, zararımızın teminini istedik. Belediyeden olumsuz cevap alınca dava açmak zorunda kaldık. Dava süreci devam ederken metro açıldı. Metronun açılmasına sevinirken, bu kez caddenin tam ortasındaki 'şaft'lar kaldırılmadı. Tıkanan trafik nedeniyle kimse poligon yolunu tercih etmiyor. Benim gibi bir çok esnaf arkadaşımız mağduriyet yaşıyor. Bu 'şaft'ların biran önce kaldırılmasını istiyoruz" dedi. Poligon ile İlahiyat Fakültesi arasında kalan 5 'şaft'ın kaldırılması ile ilgili ihale yapıldığını belirten belediye yetkilileri, şaftların en kısa sürede kalkacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafın 'şaft'ı kaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN