Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'in kafesine ihtarname çekildi

SGK İzmir İl Müdürlüğü, tarihi De Jongh Köşkü'nü kiralayan Şifa Üniversitesi'ne izinsiz inşa edilen kafeteryayı yıkması ve diğer bölümlerin projeye uygun hale getirilmesi için ihtarname gönderdi

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Paralel'in kafesine ihtarname çekildi
Egeli Sabah'ın "Paralel Yapı ranta kondu" başlıklı haberinin yankıları sürerken, De Jong Köşkü'nün kiralanması sürecinde yaşananların dışında, köşkün tadilatı sırasında da projeye aykırı işlerin yapıldığı ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, Şifa Hastanesi'ni kiralanan Buca'daki tarihi De Jongh Köşkü'nün son durumuna ilişkin Egeli Sabah'a önemli açıklamalarda bulundu. Bilgili, SSK Emlak Yönetmeliği'nin doğrudan kiraya verme usülünü içeren 28. maddesi çerçevesinde Buca'da kuruma ait taşınmazın tüm tadilat ve onarımları kiracıya ait olmak kaydıyla Şifa Üniversitesi'ne 15 Haziran 2012'de 10 yıl süreyle kiraya verildiğini belirtti. Tarihi De Jong Köşkü'nün yer aldığı taşınmazdaki binaların uzun yıllar kullanılmaması ve tadilat görmemesi nedeniyle zaman ve iklim faktörüne bağlı olarak yıprandığını dile getiren Bilgili, esaslı tadilat ve onarım gereken taşınmazda yürürlükteki kira sözleşmesi çerçevesinde gerekli yasal izinleri almak kaydıyla kiracı tarafından tadilata başlandığını ancak projede yer almayan bazı uygulamaları tespit ettiklerini belirtti.

TAHLİYE OLABİLİR

Bilgili, kiracının SGK'dan ve belediyeden izin almadan projede bazı değişiklikleri yaptığını, izinsiz kafeterya yaptığı gerekçesiyle Şifa Üniversitesi'ne ihtarname gönderdiklerini söyledi. Bilgili, "Kiracımızın taşınmazda yapmış olduğu bu tadilat ve yenilemeler kurumumuz tarafından titizlikle takip edilmektedir. Bu çerçevede kurumumuzdan izinsiz yapılan prefabrik kafeterya binasının kaldırılması ile müştemilat binalarındaki bodrum kat büyümelerinin projeye uygun hale getirilmesi için yasal süreç devam etmektedir. Bu süreç sonunda projelere aykırılık devam etmesi halinde akde muhalefetten tahliye davası açılacaktır" diye konuştu. Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak'ın Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada Paralel Yapı'nın İzmir'in tomografisini çektiğini ve kentte rantı olan iki önemli binanın bu yapıya kiralandığını vurgulamıştı. Egeli Sabah'ta 16 Ocak Cuma günü "Paralel Yapı ranta kondu" başlığıyla manşetten yayınlanan haberde Şenocak şunları söylemişti: "Mesela devletin kendi kurumunun Üçyol'da Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün sıfır binası cemaatçiler tarafından kiralanmış. Devletin yurda ihtiyacı var. Burası Yurt- Kur'a kiralanabilirdi. Bunlar çok güzel ayarlar yapmışlar ve buraları kapmışlar. Buca'daki tarihi De Jongh Köşkü, SGK tarafından Şifa Hastanesi'ne kiralandı. Bu işler ustaca yapılmış. Trilyon liraya alınamayacak içerisinde tarihi köşkün ve ağaçların bulunduğu alanda yavaş yavaş bina yapma çabaları var." Bu haber üzerine harekete geçen İzmir Valisi Mustafa Toprak, konu ile ilgili soruşturma başlattıklarını açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in kafesine ihtarname çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN