Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelinlik ve damatlıkta dünya markası

Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Başkanı Mukadder Özden, 'in gelinlik üretiminin merkezi olduğunu, hazır giyimin diğer alanlarındaki ihracat artışına paralel olarak abiye, gelinlik ve damatlık ihracatının da arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 30.1.2015
Gelinlik ve damatlıkta dünya markası İzmir
Hazır giyim sektörü içinde düğün ve özel günlere hitap eden gelinlik, damatlık ve abiye ürünlerinde ihracat, Ortadoğu'daki savaşlar ve Avrupa'daki krize rağmen artıyor. Sektörün başkenti sayılan 'deki 150'ye yakın firma, 65 ülkeye gelinlik gönderiyor. Avrupa'nın en önemli gelinlik, damatlık ve abiye fuarı olan IF Wedding Fashion Fuarı, bu yıl 4-7 Şubatta 9'uncu kez kapılarını açacak. Moda ve hazır giyim sektörünün önde gelen markalarından temsilcilerin katılımının beklendiği fuarda 174 firmanın tasarımlarını sergileyeceği belirtiliyor. Fuarın organizatörleri arasında yer alan Ege Giyim Sanayicileri Derneği'nin (EGSD) Başkanı Mukadder Özden, İzmir'in gelinlik üretiminin merkezi olduğunu, hazır giyimin diğer alanlarındaki ihracat artışına paralel olarak gelinlik ve damatlık ihracatlarının da zaman içinde arttığını 9 yıl önce düzenlenmeye başlanan IF Wedding fuarıyla da sektörün kaderinin değiştiğini anlattı.

BİRİM BAŞI 100 DOLAR

Geçmişte Almanya ve bir kaç komşu ülkeyle sınırlı olan ihracatın artık dünyaya yayıldığını, Orta Afrika'dan ABD'ye yayılan bir coğrafyaya ürün tasarlamaya başladıklarını söyleyen Özden, şu bilgileri verdi: "Gelinlik, abiye ve damatlık konusunda marka değeri olarak dünyada çok iyi bir noktadayız. İhracat performansı hazır giyimde her yıl yüzde 7-10 oranında artıyor. Gelinlik konusunda da benzer oranlarda bir gelişim sözkonusu. Bu işi basit ürünlerle öğrenmeye başladık ve giderek katma değeri yüksek ürünlere yöneldik. Birim başına katma değerimiz arttı. Gelinlikle de kilogram başına ihracat değerimiz 100 doların üzerine çıktı. İzmir'de 15'i büyük çaplı olmak üzere 150'ye yakın firmamız üretim yapıyor. Geçmişte Avrupa ülkelerinden kendilerine gönderilen koleksiyonları fason olarak dikerek ihracat yapan bu firmalar bugün artık satışlarının çok büyük kısmını kendi tasarımlarıyla yapar hale geldi. Gelinlikte modayı belirleyen bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Hedefimiz fuarın sağladığı avantajı iyi değerlendirerek İtalya ve Fransa gibi ülkeleri yakalamak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelinlik ve damatlıkta dünya markası İzmir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN