Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahanelere sığınma aktarmadan vazgeç

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, belediye otobüs şoförlerine yönelik şiddet olaylarına "provokasyon" demesine tepki gösteren Bilal Doğan, gerçeklerin artık görülmesini istedi

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Bahanelere sığınma aktarmadan vazgeç
'de belediye otobüs şoförlerine yönelik darp olaylarının artması üzerine düzenlenen eyleme katılan Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "Provokasyon amacıyla otobüslere binip halkı kışkırtmaya çalışanlar" olduğunu söylemesini değerlendiren Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Bu üzücü olayları tasvip etmiyoruz. Ulaşım sistemindeki başarısızlığı örtmek için başka bahanelere sığınmaya gerek yok" dedi. Egeli Sabah'a açıklama yapan Doğan, otobüs şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmaların ulaşım sisteminin İzmir'e uygun olmamasından kaynaklandığını, sorunların çıkış noktasını bulmak ve öyle çözmek gerektiğini belirtti. Doğan, aktarmalı sistemin otobüs şoförlerini yorduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Otobüs şoförlerimiz insanüstü bir gayretle çalışıyorlar. İş Kanunu'na göre şoförlerin fazla mesailerinin yılda 270 saati geçemez. Bizim otobüs şoförlerimize çok daha fazla mesai yaptırılıyor. İnsanüstü bir gayretle, olumsuz koşullarda çalıştırılıyorlar. Halbuki otobüs şoförlerimize psikolojik ve sosyal destek verilmesi, ekonomik ve mali koşullarının iyileştirilmesi, yolcu- vatandaş ilişkilerinin geliştirilmesi gerekiyor. Belediye yönetimi katkı koymalı. Oysa bakıyoruz şu anda belediye yetkilileri sadece şoförlerimizi canını çıkarırcasına çalıştırmakta."

DÖRT KEZ DEĞİŞTİ

Kocaoğlu'nun başkanlık döneminde ulaşım sistemiyle 4 kez oynadığını anlatan Doğan, en sonunda "acı ve ızdırap çektiren aktarmalı sistemin yeni bir buluşmuş gibi İzmirliye zorla kabul ettirilmeye çalışıldığını" dile getirdi. İzmirlinin "Ben yaptım oldu" dayatmasından hoşnut olmadığını vurgulayan Doğan, "Aktarmalı ulaşım sistemi yürürlüğe girdiği günden beri İzmirliler çile çekmeye devam ediyor. Yazın sıcağında, kışın soğuğunda yaşlılarımız, çocuklu annelerimiz, engellilerimiz, öğrencilerimiz, bütün vatandaşlarımız, dolu bir otobüsten inip koştura koştura başka bir dolu otobüse biniyor. Adeta pres halinde yolculuk ettikten sonra İZBAN'a ya da metroya biniyorlar. İZBAN ve metrodaki kalabalıkları da dikkate aldığımızda yolcumuzun ruh sağlığı bozuluyor. Tasvip etmediğimiz, şiddetle kınadığımız halde otobüs şoförü kardeşlerimiz ile yolcularımız arasındaki tartışma kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Hem yolcularımızın hem otobüs şoförlerimizin sinirleri bozuk durumda" dedi. Bilal Doğan, sıkıntıların kaynağının aktarmalı sistem olduğunu savunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Aktarmalı sistem İzmir için uygun değil. Çünkü altyapısı henüz oluşmamış. Sorsanız hiç kimse bu sistemi önermeyecekti. Ama siz 'ben yaptım oldu' mantığıyla bunu yaptınız. Sayın Kocaoğlu gelin halkımıza bu çileyi çektirmeyelim. Bu sistemden vazgeçin. Kötünün iyisi olan eski sisteme geri dönün. Sizin de ifade ettiğiniz gibi bu sistem ulaşımda bir devrim değil, olsa olsa geriye gitmedir. Ulaşım sistemindeki başarısızlığı örtmek için başka bahanelere sığınmaya gerek yok."

PROVOKASYON DEMİŞTİ

Belediye otobüs şoförlerine yönelik saldırılara tepki amacıyla düzenlenen yürüyüşte Kocaoğlu "Provokasyon amacıyla otobüslere binip halkı kışkırtmaya çalışanlara ve bunu sistemli yapanlara sesleniyorum. Bu adi oyunları bozacağız" demişti. DİSK Genel Başkanı Kani Beko da organize olduğunu düşündükleri bu saldırılar devam ederse, "kim hangi dilden anlarsa ona göre cevap vereceklerini" söylemişti. Bu sözlerin ardından iki otobüs şoförü, iki farklı olayda yolcu dövmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahanelere sığınma aktarmadan vazgeç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN