Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Heyecan uyandıran destek

Başbakan Ahnmet Davutoğlu'nun ayrıntılarını açıkladığı ilk kez evsahibi olacaklara yönelik destek hemen her kesimde heyecan yarattı

Giriş Tarihi: 31.1.2015
Heyecan uyandıran destek
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konut kredilerindeki yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan hesaba devletin yüzde 15 katkı vereceğini açıklaması, hem inşaat sektörü paydaşları hem konut sahibi olmak isteyen vatandaşları fazlasıyla memnun etti. Gayrimenkul Danışmanı Ayhan Değer, ilk defa ev alacak vatandaşlara destek olmaya yönelik bu girişimi çok olumlu bulduğunu belirterek, daha yeni açıklanmasına rağmen, müşterilerinden son derece olumlu izlenimler aldığını anlattı. Değer, "İnsanlar çocuklarını, ev almayı cazip hale getirecek bu imkandan yararlanmaları konusunda teşvik edeceklerini söylediler. Bizim insanımız zaten önce bir ev sahibi olmak istiyor. Böyle bir imkan da sunulunca tabii ki çok olumlu bakacaklardır" diye konuştu.

STOK ERİYECEK

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, konut edinmek isteyenlere devlet desteği verilmesi kararına ilişkin, "Söz konusu teşvik, tasarrufların arttrılması ve konut stoğunun eritilmesi yönünde de ekonomiye katkı sağlayacaktır" dedi. İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, konut kredilerindeki yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba devletin yüzde 15 civarında katkı vermesini, "Gayrimenkul geliştiricileri açısından değerlendirildiğinde nakit girişine olumlu etki yaratılmış olacak ve kredili alımlarla peşin alımlar arasındaki oranın daha dengeli olması sağlanacaktır" şeklinde yorumladı.

TASARRUF ARTACAK
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Cari açığın önüne geçebilmek için ihtiyaç duyulan tasarrufların artmasını sağlarken, finans sektörünün hayat damarlarından biri olan kredi hacmi rasyolarını yukarı çekerek güçlendirecektir. Bu uygulamanın arkasından 2014 sonunda 122 milyar lirayı bulan konut kredisi kullanma hacminin 200 milyar sınırını zorlayacağını söylemek hayal olmaz. Söz konusu süreci finans sektöründeki serbest rekabetin tetiklemesini ve konut kredi kullanım faizlerindeki düşüş eğilimi takip edecektir" ifadelerini kullandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, söz konusu devlet desteğini, "Konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15 katkıda bulunacak. Konut almak için para biriktiren vatandaş, bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa üç yılda, beş yılda, konut aldığı anda hesapta ne kadar biriktirmişse devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak" diye duyurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Heyecan uyandıran destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN