Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: İzmir için tam zamanı

Giriş Tarihi: 31.1.2015
İnsan çevresine biraz kördür, yakınına bakarsın da her şeyi tam olarak göremezsin. Uzaktan bir göz daha iyi ayırt eder, sana da gösterir. Bir de öğrenilmiş çaresizlik var, tükenmişlik sendromu da desen yeridir! Olumsuz düşünceler habis gibi zihinleri esir almış, umutla vedalaşılmıştır. Çaresizlik kader sayılmış, tükenmişlik fena halde kanıksanmıştır. Bir İzmirli olarak itiraf ve şikayet etmeliyim ki, İzmir'in vaziyeti de bir süredir farksız değildi. Çevremize körlük, çaresizlik ve tükenmişlik öyle hal almış, bu anlatılan İzmir ise İzmir acaba neresi dedirtiyordu. Geçmişte altın çağını yaşadığı söylenen şehir için kimileri koca bir köy diyordu. Kimileri daha da ileriye götürüp, "Buradan artık hiçbir şey olmaz" diye süngüyü düşürüyor, kepenkleri indiriyordu. Bir de bitmek bilmeyen üvey evlat hali var.

İZMİR'E TUTULAN AYNA
80'lerin arabesk filmlerindeki acıların çocuğu türünden bir halet-i ruhiye. Özgüvenin yerlerde süründüğü, inancın kalmadığı tükenmiş İzmir'i, uzaktakiler daha objektif görüp değerlendirdi. ABD'li araştırma kuruluşları Brookings Enstitüsü ve JP Morgan Chase taraf��ndan hazırlanan "Global Metro Monitor 2014" raporuna göre İzmir, dünyanın en hızlı büyüyen ikinci şehriydi. Kendisini çirkin ördek yavrusu zannedip hayata küsen kuğunun, dünyalar güzeli bir kuş olduğunu suya yansıyan siluetinden görmesi gibi, İzmir'e tutulan ayna bu rapor. Açıklanır açıklanmaz kimse pek konuşmadı nedense. Umutsuzluk halinden çıkmak, "Biz neymişiz de haberimiz yokmuş" demek zaman almış olsa gerek ki birkaç gün sonra geldi yorumlar. Kim neresinden bakıp ne diyor bir yana, Amerikalının bize bizi gösterdiği bu raporun benim açımdan en önemli yanı, İzmir'i tükenmişlik sendromundan çıkarıp ezberimizi bozması.

YENİ DÖNEM BAŞLADI

Dilerim ki öğrenilmiş çaresizliğimiz, öğrenilmiş ve özümsenmiş özgüvene dönüşür de şu İzmirimizle hepimiz barışırız. Potansiyeli ve dinamizmi, binlerce kilometre öteden fark edilen İzmir ile tüm İzmirliler kucaklaşırsa ve olumsuzluk pompalamaktan vazgeçilirse bu kent daha güzel yerlere gelecektir. Bence İzmir için yeni bir dönem başladı, daha aydınlık yarınlar ufukta ışıldadı. İnanalım, sahip çıkalım ve bu başarının bir parçası olmakla iftihar edelim. İşte o zaman dünya markası bir İzmir'i el ele inşa etmeye başlayacağız. Bu yüzden İzmir için tam zamanı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: İzmir için tam zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN