Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su sayacı sorunları 15 yıldır çözülemiyor

İkinci el otomobil pazarının kalbi Otokent'te 360 galeri 15 yıldır tek sayaç kullanılıyor. Çok sayaca geçilmesi için su borularının duvar içinden geçirilmesi şartı galericilerin elini kolunu bağlıyor

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Su sayacı sorunları 15 yıldır çözülemiyor
İzmir'de ikinci otomobil alım satımlarının merkezi durumundaki Otokent, 15 yıldır su sayacı sorununu çözebilmek için uğraşıyor. Gaziemir ilçesindeki Otokent'te 360 galeri 15 yıldır tek sayaç kullanılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin müstakil sayaç düzenine geçilmesi için su borularının duvar içinden geçirilmesi şartı, meselenin kördüğüm olmasına yol açtı. Her ay 360 işletmeden tek tek para toplayabilmek için iki kişiyi görevlendirdiğini anlatan Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Demir, mağduriyetlerinin giderilmesini için Büyükşehir Belediyesi'nden anlayış beklediklerini söyledi. Demir, "Mesela ay sonunda 25 bin lira su faturası geliyor. Kimin payına ne düşüyorsa hesaplayıp ona göre esnaf arkadaşlarımıza bir tutar çıkarıyoruz. Para toplamakla görevli arkadaşlarımız galerileri tek tek geziyor. Kimi esnaf arkadaşımız para veriyor. Kimileri ise vermiyor. Böyle olunca suyumuz kesilmesin diye kalan tutarı ben ve yönetim kurulu üyelerimiz kredi kartlarımızla ödüyoruz. Tek sayaç kullandığımız için payına düşeni ödeyemeyenler nedeniyle 360 galeri mağdur olmasın diye cebimizden kalan tutarı ödüyoruz" şeklinde konuştu.

1 YIL TİCARET YAPILAMAZ

Otokent Başkanı Demir, suyun metreküpü 3,5-4 lirası olması gerekirken, katlamalı fatura nedeniyle suyun metreküpünü 12 liradan ödediklerini ifade ederek şöyle devam etti: "Ayrı ayrı sayaçlarından bu faturalar hesaplansa çok daha düşük tutarlar ödenir. İki arkadaşımız kapı kapı gezerek su parası topluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi çoklu sayaç uygulamasına geçmemiz için su sayaçlarını herkesin kapı önüne almasını istiyor. Tamam biz de bunu kabul ediyoruz ancak su boruları duvarların içinden geçmesin istiyoruz. Eğer her galeri duvarlarını kırarsa Otokent inşaat alanına döner. Burada 1 yıl boyunca ticaret durur. Biz de bunun mümkün olmadığını, boruların doğalgaz boruları gibi betonları kırmadan su sayaçlarının dışarı çıkarılmasını istiyoruz. Tüm dükkanlar boruları döşemek için duvarlarını kırarsa 1 yıl boyunca bu işin içinden çıkamayız. İnsanların ekmeğiyle oynamış oluruz. Ne araba koyulabilir, ne de park yeri bulunabilir. O yüzden müsaade etseler sayaçları dışarı taşımamız çok basit olur. Sıcağa, soğuya dayanıklı borularla duvarları kırmadan sayaçları kapı önüne alabiliriz. 10 bin metrekarelik sosyal alanıyla Türkiye'ye örnek site olan Otokent'in temeli 1996'da atıldı. 4 yıl sonra tamamlanan ve esnaf desteğiyle inşa edilen Otokent uzun yıllar tapu sorunu yaşadı. Türkiye'nin en büyük gecekondusu olarak 8 yıl hizmet veren Otokent'in tapu sorunu 2008'de çözülebildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su sayacı sorunları 15 yıldır çözülemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN