Böyle kiracı zor bulunur

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Böyle kiracı zor bulunur

Büyükşehir'in Akdemir Plaza'yı kiralama skandalına bir yenisi daha ekleniyor. İklimlendirme sisteminden sonra trafo için de ihaleye çıkacak Büyükşehir, kira giderleriyle birlikte 5 milyon lira harcamış olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, aylardır boş yere kira ödediği Akdemir Plaza'nın altyapısını yenilemeye devam ediyor. Binanın iklimlendirme sisteminden sonra trafosunu da yeniden yaptıracak Büyükşehir bunun için ihaleye hazırlanıyor. Haziran 2014'de hizmet binası olarak kullanılmak üzere aylık 175 bin lira bedelle kiralanan binaya halen taşınamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yeni trafo sistemi için ihaleye çıkacak. Kira sözleşmesinin imzalandığından beri geçen 9 aylık sürede, her ay 175 bin lirayı boşu boşuna Akdemir Plaza'nın sahibine ödeyen belediyenin ısıtma soğutma ve havalandırma sisteminden başka trafo sistemini de yaptırmasının toplam maliyetinin 3 milyon lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Plaza'nın hizmet binası olarak kullanılmasına en iyimser tahminle Haziran 2015'te başlanılacağı düşünüldüğünde, 12 ay boşuna ödenecek kira ve bina sahibine bırakılacak altyapının giderlerlerin toplamı 5 milyon lirayı geçmiş olacak. Akdemir Plaza için 1250 KVA trafo tesisi yapımı için ihale 5 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

İNCELEMEYE ALINDI
3 yıllık yapılan kira sözleşmesinin en az 1 yılının boşuna geçmiş olması kamu kaynaklarının hesapsızca çarçur edildiği eleştirilerini beraberinde getirirken, Temiz İzmir Derneği'nin, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulunmasının ardından başlatılan inceleme sürüyor. İçişleri Bakanlığı'nın, Büyükşehir Belediyesi'nin zarara uğratıldığı gerekçesiyle başlattığı ön inceleme kapsamında İstanbul'dan gönderilen mülkiye Başmüfettişi Fikret Çakır, kira sözleşmesinin altında imzası bulunana bürokratların ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun ifadesini aldı. Başmüfettiş Fikret Çakır'ın hazırladığı rapor doğrultusunda İçişleri Bakanı Efkan Ala soruşturma izni konusunda son kararı verecek.

BOŞUNA KİRA ÖDENİYOR

Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Halkapınar'daki akdemir Plaza'yı 1 Haziran 2014 itibarıyla 175 bin lira aylık bedelle kiraladı. Ancak geçen sürede akdemir Plaza'ya taşınmayı başaramayan Büyükşehir, her ay boşu boşuna 175 bin lira ödeyerek kamu kaynaklarını heba etmeyi sürdürdü. Egeli Sabah'ın, "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu", "Dünyanın en pahalı otoparkı", "Neresinden baksan skandal", "Meğer havalandırma sistemi de yetersizmiş", Ballı sözleşme" gibi başlıklarla duyurduğu skandala ilişkin Temiz İzmir Derneği, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulundu. İzmir Valiliği, bunun üzerine iddiaları araştırması için muhakkik tayin etti. Muhakkikin yaptığı ön araştırmada iddiaya göre kiralama işleminde bazı eksiklikler ve hatalar tespit edildi. İzmir Valiliği de muhakkikin hazırladığı raporu İçişleri Bakanlığı'na gönderdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle kiracı zor bulunur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN