Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP Şov derdinde

'deki ilçelerde cemevlerinin ibadethaneye dönüştürülmesi konusunda CHP Grubu'nun şov yaptığını belirten Bilal Doğan, "Belediyenin aldığı kararların yasal bir dayanağı yok" dedi

Giriş Tarihi: 10.2.2015
CHP Şov derdinde
Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, ilçelerdeki cemevlerinin ibadethane sayılmasıyla Egeli Sabah'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alevi yurttaşların inançlarının gereğini yerine getirebilecekleri özgür bir ortam oluşmasından yana olduklarını vurgulayan Doğan, "İnançlar önündeki engellerin kaldırılmasından yanayız. Bu konuyla ilgili ne kadar içten ve samimi olduğumuzu 2012 yılında gösterdik. Dönemin Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ, Alevi yurttaşlarımızın cemev ihtiyaçlarının yasal statüye kavuşturulması amacına yönelik olarak Sayın Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunmuştu. Ancak ertesi gün Sayın Kılıçdaroğlu'ndan aksi yönde cevap gelmişti. Bu durumda Büyükşehir Belediyeleri'nde alınan kararların bir yasal dayanağı olmadığı gibi, alınan kararlar da geçersizdir. Diğer bir tabirle CHP Grubu, tribünlere oynamaktadır. Tabiri caizse şov yapmaktadır" dedi. Egeli Sabah'a konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grub Başkan Vekili Bilal Doğan, "AK Parti Meclis üyesi grubu olarak Alevi yurttaşların inançlarını özgürce ifade edebilecekleri, inançlarının gereğini yerine getirebilecekleri özgür bir ortam oluşmasından yanayız. Doğal olarak AK Parti grubu olarak kısıtlamalardan değil, özgürlüklerden yanayız. Hiçbir zaman cem evi camiyle, cami de cem eviyle karşı karşıya getirilmemelidir. Biz yurttaşlarımızın inandığı gibi yaşamalarından yanayız. İnançlar önündeki engellerin kaldırılmasından yanayız" ifadelerinde bulundu.

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR
Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması yönündeki Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ'ın çağrısı Kılıçdaroğlu tarafından kabul edilmediğini hatırlatan Doğan, "Bu durumda Büyükşehir Belediyeleri'nde alınan kararların bir yasal dayanağı olmadığı gibi, alınan kararlar da geçersizdir. Şov yapıyorlar. Çünkü hükümetimizin cemevlerine yönelik düzenleme yaptığı, bu konu ile ilgili çalışmaların hızlandığı, sonuçlanmak üzere olduğu bilinmektedir. CHP Grubu da kendi partisine yönelik olarak bir seçmene selam göndermektedir. Oysa başta Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP'li belediye başkanları bu konuda samimilerse liderlerine çağrıda bulunup, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması konusunda katkı koymalarını beklemekteyiz. O zaman samimi olup olmadıkları ortaya çıkar. Ama gördüğümüz kadarıyla böyle bir işbirliği yapmaktan çok mağdurları oynamak için, böyle bir algı yaratabilmek için yasal değişiklik yönünde katkı koymak istemiyorlar" diye konuştu. Cemevleriyle ilgili olarak dedelerin durumu, din dersleriyle ilgili hususlar, cemevlerinin statüsü gibi konuların ancak yasalarla çözülebileceğini söyleyen Doğan, "Hiçbir zaman belediye meclisleri kendilerini yasa koyucu, yani parlamento yerine koyamazlar. Böyle bir yetkileri yoktur. Daha da ötesi belediye meclisleri, belediye kanununda belirtildiği gibi siyaset yapamazlar. Gerçekten Alevi yurttaşlarımıza bir katkı koymak istiyorlarsa, hükümetimizin çabasına destek vermelidir. Bütün halkımız biliyor ki, biz bu konuda çok samimi ve içteniz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP Şov derdinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN