Metroya binmeyin diyorum

Egeli Sabah'ın kent gündemine taşıdığı metronun Üçyol-Üçkuyular hattındaki sıkıntılara ilişkin eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura'dan son derece çarpıcı açıklamalar geldi

Giriş Tarihi: 10.2.2015
Metroya binmeyin diyorum
İnşaatı sırasında iki kez tünel yırtığı meydana gelmesine, ODTÜ raporunda bazı hesaplamalarının yanlış yapıldığının belirtilmesine, ayrıca yangın algılama ve söndürme sistemi bulunmamasına rağmen, geçen yıl temmuz ayında hizmete açılan İzmir Metrosu'nu Üçyol-Üçkuyalar hattına ilişkin yetkin bir isimden önemli bir açıklama geldi. Eski İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhan Özfatura, "kendi çoluk çocuğuna" metronun bu bölümünü kullanmamalarını tembihlediğini söyledi. Ege Lojistik Derneği'nin (ELODER) düzenlediği Körfez Lojistik Buluşmalarının konuğu olan Özfatura, Üçyol-Üçkuyular hattında vatandaşların güvenliği açısından tehdit oluşturacağını düşündüğü sıkınıtılar gözlemlediğini söyledi. Özfatura, şöyle dedi: "İnanın kendi çoluk çocuğuma 'metronun Üçyol'dan Üçkuyular'a kadar olan kısmına binmeyin' diyorum. Şakır şakır sular akıyor. Üçyol-Üçkuyular hattında hem zemin etütleri hem de uygulanan mantolama yani suyun akışını önleme konusunda ciddi tereddütlerim var. Metrodan şarıl şarıl su akması hoş bir şey değil. Hayati bir durum söz konusu. Metrodaki su probleminin mutlaka önüne geçilmesi gerekir. Üçyol - Bornova Metrosu'nu yaparken ODTÜ'den, Boğaziçi Üniversitesi'nden ve diğer teknik üniversitelerden konusunda uzman ne kadar yetişmiş profesör varsa hepsinden danışmanlık hizmeti alıyorduk. Bu çok ciddi bir konu. Kesinlikle ihmale gelmez. Can güvenliği söz konusu olduğunda bunun tasarrufu olmaz. Benim ve metroyu kullanan insanların kafalarında su problemi nedeniyle ciddi tereddütler var. Büyükşehir Belediyesi'nin hiç olmazsa Türkiye'de konusunda uzman, yetişmiş elemanlara metro hattını inceletmesi test ettirmesi gerekir." Özfatura bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililelerini defalarca uyardığını dile getirdi. İzmir'in deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Özfatura, "Özellikle Fahrettin Altay İstasyonu'nda yerden kaynayan su bu konuda gerekli önlemlerin alınmadığını ortaya koyuyor"diye konuştu.

ÇİN'DEN ASPİRİN BİLE ALMAM
İzmir'in kaynaklarının planlı ve yerliden yana kullanılmadığını savunan Özfatura, "Türkiye tam bir israf yerine döndü yurt dışına başta İspanya olmak üzere milyarlarca dolar gidiyor. Biz Avrupa'da en çok otobüs üreten ülkeyiz. Ama bizim belediyelerimiz Avrupa'dan satın alıyor. Gidip Çin'den metro vagonları alıyoruz. Ben Çin'den aspirin bile almam" dedi.

EGELİ SABAH DUYURMUŞTU
Üçyol-Üçkuyular hattının inşası sırasında tünel yırtıklarının meydana geldiği, ayrıca yangın algılama ve söndürme sistemlerinin bulunmadığı Egeli Sabah tarafından belgeleriyle kamuoyuna duyurulmuş, Elektrik Mühendisleri Odası, metronun bu haliyle yolculu seferlere açılmasının sakıncalı olacağına dikkat çekmişti. Bu haberleri belediye cephesi "kara propaganda" diye nitelemiş ama eksiklerin giderilmesi için ihale yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metroya binmeyin diyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN