'de istifa rüzgarı

Genel seçime 4 ay kala milletvekili aday adaylığı için dün kamuda istifa furyası yaşandı. AK Parti, CHP ve MHP kadrolarından seçime girmek isteyenler görevlerini resmen bıraktı

İzmir'de istifa rüzgarı
Haziran ayında yapılacak genel seçimler öncesi milletvekili adayı olmak isteyen bürokrat ve kamu çalışanlarının istifaları da peş peşe yaşandı. AK Parti, CHP ve MHP kadrolarından seçime girmek isteyenler görevlerinden istifa etti. Memur-Sen İl Başkanlığı görevinden istifa eden Abdurrahim Şenocak, AK Parti İzmir Milletvekili aday adaylığını açıkladı. Türkiye'nin geçtiğimiz yıllarda 28 Şubat gibi darbe sürecini yaşadığını vurgulayan Abdurrahim Şenocak, "İlk defa bugün burada kamu görevimi ve Memur- Sen İl Başkanlığı görevimi bırakarak siyasette hizmet etmek üzere aday adaylığımı açıklıyorum. İnşallah 25. dönem milletvekili seçimlerinde aday olabilirsem ve bu görev bana verilirse İzmir'in 13 yıllık bir sivil toplum örgütünün başkanı olarak vatandaşların sorunlarını ve beklentilerini bilen birisi olarak siyasette bu anlayışla hizmete devam edeceğim. Her zaman milletin çalışanların yanında olacağız. Türkiye'nin sorunlarından biri olan sivilleşme sorununu. Sivil bir anayasa yapılması gerekiyor. Demokratikleşme sürecine, halkın yararına olan her şey için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Stratejik ortaklık yapacağız" dedi.

BİLAL DOĞAN DA YARIŞTA
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan da partisinden milletvekili adayı olabilmek için görevini bıraktı. 7 Haziran seçimlerinde aday olmak için Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bilal Çetin de Başbakanlık'a istifasını verdi. Çetin, AK Parti'den İzmir Milletvekili aday adayı olacak. Dün mesai bitimine kadar istifaların ardı arkası kesilmedi. 7 Haziran Genel Seçimlerinde İzmir'den milletvekili aday adayı olmak için İl Sağlık Müdürü Dr. Bediha Türkyılmaz görevinden istifa etti. Türkyılmaz, müdürlükte düzenlenen bir törenle çalışma arkadaşlarına gözyaşlarıyla veda etti. Türkyılmaz'ın AK Parti İzmir'den aday adayı olması bekleniyor. Sağlık alanında bir diğer istifa da Seferihisar Devlet Hastanesi'nin Başhekimi Murat Balanlı'dan geldi. Balanlı, İzmir'in Ankara'da AK Parti çatısı altında doktor bir vekil tarafından temsil edilmesi için yola çıktığını söyledi. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Eski Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nurselen Toygar da AK Parti'den aday olmak için görev bıraktı. AK Parti'den adaylık isteyen bir diğer bürokrat ise Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu oldu. Eski Bölge Müdürü Erol Altun'un ardından atanan Uraloğlu, memleketi Trabzon için yola çıkacak.

ÇALIŞMALARA BAŞLANDI
AK Parti'den milletvekilliği için çalışmalara başlayan diğer isimler şöyle; AK Parti Engelli Koordinasyon Merkezi Başkanı Ahmet Uğur Baran, Eski İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Engelli Vücut Geliştirme Şampiyonu Tolga Murat Balıkçı, AK Parti eski yönetim kurulu üyesi Cemal Bekle, kulislerde İl Gençlik Kolları Başkanı Bilal Kırkpınar ve İl Kadın Kolları Başkanı Özen Kızılırmak'ın da aday olacağı konuşuluyor. CHP'DEN aday olmak isteyen kamu kurumlarında görevli isimlerin istifa haberleri de gün boyunca eksik olmadı. Ege Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır daha önce belediye başkanlığı görevi de yaptığı partisi CHP için istifasını rektörlüğe sundu. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nde görev yapan Ali Kemal Elitaş da istifa ederek CHP saflarında milletvekilliği aday adaylığı çalışmalarına başladı. Grand Plaza Personel Müdürü Ebru Okay ve İZBETON A.Ş.'de genel müdürlük görevini yerine getiren Hüseyin Sezer ise istifa etmeleri gerekli olmamasına rağmen etik gereği istifalarını ilgili birimlere sunarak çalışmalara başladı.

BAŞKENT'TE YOĞUN MESAİ
Ankara'da görev yapan ve İzmir'den milletvekili olmak isteyen isimler de dün istifa etti. Ankara Çankaya Belediyesi'nden İzmir için istifa eden Turgay Bozoğlu, daha önce de milletvekili olmayı denemiş ancak seçilememişti. TBMM'de Milletvekili Gürsel Tekin'in danışmanlığını yapan Tolga Çobanoğlu da istifasını sunarak çalışmalara başladı. Bu arada 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve İzmir Türk Ocakları Başkanı Prof. Dr. Recep Kök ile Bergama Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Koçyiğit ise son genel seçimde Meclis'e İzmir'den 2 milletvekili gönderen MHP'den adaylık için istifalarını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de istifa rüzgarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN