O kafeterya söküldü

Paralel Yapı'ya yakınlığı ile tanınan özel hastanenin De Jongh Köşkü'nün bahçesine inşa ettiği kaçak kafeterya, Egeli Sabah'ın konuya ilişkin haberlerinin ardından, kurumun yönetimince kaldırıldı

Giriş Tarihi: 16.2.2015
O kafeterya söküldü
'in Buca ilçesindeki tarihi De Jongh Köşkü'nü kiralayan Paralele Yapı'ya yakın Şifa Hastanesi'nin doğal sit alanı içinde yer alan köşkün bahçesine izinsiz yaptığı kaçak kafeteryayı söktü. Şifa Hastanesi, böylece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürlüğü ve Buca Belediyesi'nin uyarılarını dikkate almış oldu. Eski Memur-Sen İzmir İl Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili aday adayı Abdurrahim Şenocak'ın bir süre önce Paralel Yapı'ya ilişkin yaptığı çarpıcı açıklamalar büyük yankı uyandırmıştı. Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Şenocak, Paralel Yapı'nın İzmir'in tomografisini çektiğini ve kentte rantı olan iki önemli binanın bu yapı tarafından kiralandığını vurgulamıştı. Haber, Egeli Sabah'ta 16 Ocak 2015'te "Paralel Yapı ranta kondu" başlığıyla manşet oldu. İzmir Valisi Mustafa Toprak manşetimiz üzerine konu ile ilgili soruşturma başlattı. Vali Toprak, "Geçmiş zaman içerisinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na ait bir takım yerlerin o zamanki kanuni altyapı içerisinde bir tahsisi yapıldığı anlaşılıyor. Sizin yayınınız üzerine bunlarla ilgili geldiğimiz dönemde ve süreçte bir yanlışlık, aksaklık veya alınması gereken tedbirler var mıdır diye bu konu ile ilgili harekete geçtik. Hukuk kuralları içerisinde bu konunun incelemesi yapılacaktır" diye konuşmuştu.

KAYMAKAMLIK YAPILMAMIŞ

AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık ise, De Jongh Köşkü'nün kaymakamlık binası olması için geçen yıllarda çaba harcadıklarını, bürokratların ayak diretmesi yüzünden bunun gerçekleşmediğini söylemişti. SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, "Buca'da kurumumuza ait taşınmaz, tüm tadilat ve onarımların kiracıya ait olmak kaydıyla Şifa Üniversitesi'ne 15 Haziran 2012'de 10 yıl süreyle kiraya verildi. Şifa Üniversitesi'nin SGK'dan ve belediyeden izin almadan projede bazı değişiklikleri yaptı. İzinsiz kafeterya yaptığı gerekçesiyle Şifa Üniversitesi'ne ihtarname gönderdik. Bu süreç sonunda projelere aykırılık devam etmesi halinde akde muhalefetten tahliye davası açılacaktır. Taşınmazın Şifa Üniversitesi'ne kira maliyeti, tadilat ve ilave alanlar hariç aylık 65 bin liradır" demişti. Bilgili'nin açıklamaları ise 25 Ocak 2015'te "Paralel kafeye yıkım talimatı" başlığıyla Egeli Sabah'ta manşet oldu. Buca Belediyesi de kaçak yapının yıkılmasını istedi. Şifa Hastanesi SGK'dan gelen uyarıyı dikkate alarak ihtarnamenin gereğini yaptı. Doğal sit alanı içinde yer alan De Jongh Köşkü'nün bahçesine izinsiz yapılan kaçak kafetarya kaldırıldı. Şifa Hastanesi verilen süre sonunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürlüğü'nden gönderilen uyarıyı dikkate almasaydı tahliye davası açılacaktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O kafeterya söküldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN