Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmciler tanıtım platformu istiyor

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) yöneticileri bir araya gelerek turizminin beklentilerini masaya yatırdı

Giriş Tarihi: 16.2.2015
Turizmciler tanıtım platformu istiyor
Etik Başkanı Mehmet İşler, turizminin şehrin bütçesinden hak ettiği payı alamadığını söyledi. Kentteki turizmcilerin 2014 yılını kayıpla kapattığını dile getiren İşler, "Bu şehre koyduğumuz katma değer kadar şehrin dinamiklerinden destek alamıyoruz. İstanbul, Antalya başta olmak üzere bütün şehirler 2014 yılını artı değerde kapatırken İzmir'in ekside kalması bizleri son derece endişelendirmektedir. İzmir'in ülke turizmi için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İzmir, ülke turizminin ve Ege'nin can damarıdır. 2013 yılı ilk 11 aylık verilere göre 473 bin kişiye ulaşan Alsancak Limanı yolcu trafiği, 2014 yılında yüzde 31 oranındaki azalmayla birlikte 327 bin kişiye gerilemiştir. Bu gerilemenin ana sebebinin ise İzmir kruvaziyer trafiğinde meydana gelen yüzde 31 oranındaki azalma. Kruvaziyer turizmi açısından İzmir'in çok büyük avantajları var. Kruvaziyer alanında önemli atılımlar gerçekleştiği takdirde İzmir turizmi büyük bir ivme kazanacak. Bir an önce İzmir turizmi için sağlıklı adımlar atılması gerekmektedir. İzmir yabancılara konut satışı yönünden de sınıfta kalmış, listede ilk 10'a dahi girememiştir" dedi.

ELİMİZDEN KAYIYOR
İzmir'in tanıtımının yetersiz olduğunu savunan Mehmet İşler, İzmir Tanıtım Platformu ve İzmir Turizm Meclisi'nin acilen kurulması gerektiğini söyleyerek, "Talep gören şehirlere baktığımız zaman Türkiye'nin istikrarlı, huzurlu oluşu ve deniz kıyısındaki koşullarıyla birlikte, bu şehirleri ziyaret eden turistlerin yaşam tarzıyla benzerlikler bulunduğunu ve bu avantajlar sayesinde turistlerin bu bölgeleri tercih ettiğini görüyoruz. Tüm bu avantajların hepsi İzmir'de mevcut olduğu halde, kent var olan nimetten bir türlü faydalanamamaktadır. Türkiye turizm kaynağı, İzmir'in ellerinden akıp gidiyor, yetkililer de farkındalık göstermeyerek adeta bu duruma seyirci kalıyor" diye konuştu. İşler, Yunanistan'ın AB'den çıkma ihtimalinin Ege turizmine olumlu etki yapabileceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmciler tanıtım platformu istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN