Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'de Özgecan yası

Giriş Tarihi: 17.2.2015
Ege'de Özgecan yası

Genç kızın öldürülmesi Ege genelinde protesto edildi. AK Partili kadınlar, herkesi şiddetle ilgili topyekün mücadele etmeye çağırdı. Üniversiteler sessiz eylem yaptı. İş dünyası vahşeti kınadı

'de toplumun tüm kesimleri hunharca katledilen Özgecan Aslan için ayağa kalktı. Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine İzmirli AK Partili kadınlardan da çok sert tepki geldi. Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanı Prof. Dr. Nükhet Hotar ve AK Parti İzmir Milletvekilleri İlknur Denizli ve Nesrin Ulema insana yapılan şiddet ile ilgili herkesi topyekün mücadele etmeye çağırdı. Hotar, bir anne olarak duyduğu üzüntüyü dile getirerek bu tür cinayetleri işleyenlerin en ağır şekilde cezanlandırılması gerektiğini ifade etti, "Bu cezanın ne olacağı bir hukuk devletinde ancak alınan kararlar çerçevesinde olabilir. Bu gibi olayların tekrarlanmaması adına biz de üzerimize düşen her türlü tedbiri alacağız" dedi. AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli de şiddete karşı topyekun mücadeleyi savundu. Denizli, "Bu olay sadece kadınların değil, herkesin içini yaktı. Bu sanki kendi evimizin içine düşmüş bir ateş gibi üzüldük. Demokrasi çerçevesinde idamın konuşabilmeli" diye konuştu. Diğer AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema da bu suçların en ağır şekilde karşılık bulması için çalışacaklarını söyledi. Ulema, "Tüm ülkeyi çok derinden sarstı. Gerçekten bir insanlık vahşetidir" ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELERDE SESSİZ EYLEM
Ege Üniversitesi öğrencileri, cinayeti kampüs içinde düzenledikleri gösterilerle protesto etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, fakülte dekanlığı, İzmir Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın da destek verdiği destekle Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti. Bu üzücü olay Gediz Üniversitesi'ni öfke seline ve acıya boğdu. Aralarında yabancıların da yer aldığı öğrenciler siyaha büründü, cinayetlere kurban giden kadınlar için sessiz eylem yaptı.

HEYKELİ DİKİLECEK
Selçuk Belediye Başkanı Dr. Zeynel Bakıcı, Özgecan Aslan'la ilgili önemli bir adım atma kararı aldı. Bakıcı, ailesinin onay vermesi halinde ilçeye Özgecan Aslan'ın heykelini dikeceklerini açıkladı. İzmir'de Kemeraltı esnafı dükkanlarına siyah kurdela taktı. Urla'da vatandaşlar, sessiz çığlık adını verdikleri yürüyüşüyle Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan TÜMBELSEN üyleleri, Özgecan Arslan için eylem yaptı. Üniversite öğrencileri siyaha büründü. Vahşice öldürülen genç kız için Manisa'da da eylemler yapıldı. AK Parti Denizli İl Gençlik kolları gıyabi cenaze namazı kıldı.

ÖZEL YASA ŞART
İzmir iş dünyası, Özgecan Aslan cinayetine büyük tepki gösterdi. Ege İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, kadına şiddet olaylarının önüne geçilmesi için bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Candan Çilingiroğlu da, kadına yönelik bu uygulamaların önüne geçilmesi için en ağır cezaların verilmesini istedi. Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şube Başkanı Musa Turan, "Bu olaylar artık son bulmalı" şeklinde konuştu. EGİAD Başkanı Seda Kaya ise, yasal düzenlemelerin yapılmasını istediğini belirtti.

CHP'YE PROTESTO
İzmir Adalet Sarayı önünde Mersin'de hunharca katledilen Özgecan Aslan için yapılan basın açıklamasında, CHP protestosu yaşandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformu, Türkiye'yi yasa boğan Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine yönelik basın açıklaması yapmak için İzmir Adalet Sarayı önüne geldi. Bu sırada CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven ve kadın kolları, basın açıklamasına destek olmak için adliye önüne geldi. Basın açıklaması başlamadan önce gurubun kenarında bulunan Serter ve Hülya, kadın kolları üyelerinin de yardımıyla gurubun en önüne geçti. Kadınlar, platformun en önüne geçen CHP temsilcilerine "Burada siyasi bir açıklama yapmıyoruz. Biz buraya kadın haklarını korumak için geldik" şeklinde konuştu. Sözlü tepkilere aldırmayan Serter'e iyice sinirlenen kadınlar, "Kılıçdaroğlu neye sahip çıktı ki buna sahip çıkıyor. Ne zaman kadınların yanında oldunuz da şimdi yanında olmaya çalışıyorsunuz?" diyerek tepkilerini sürdürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de Özgecan yası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN