Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bıçak kullanımı arttı Valilik harekete geçti

İzmir'de son bir yılda polis tarafından yapılan aramalarda ele geçirilen bıçak sayısı yüzde 700 oranında artınca Valilik kesici, delici aletlerin taşınması ve satılmasına yönelik düzenleme yaptı

Giriş Tarihi: 18.2.2015
Bıçak kullanımı arttı Valilik harekete geçti
Polisin son 1 yılda ele geçirdiği bıçak sayısındaki inanılmaz artış, İzmir Valiliği'ni alarma geçirdi. İzmir polisi tarafından 2013'te yapılan uygulamalarda 376 bıçak ele geçirilirken, bu sayı 2014'te 3 bin 68'e yükseldi. İzmir Valiliği, bunun üzerine 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na Muhalefet suçu dışında kalan ancak, birçok cinayet, gasp ve yaralama olayında kullanılan yaralayıcı aletlere ilişkin bir düzenlemeye gitti. Buna göre, özel ruhsat almayan iş yerlerinde bisturi, neşter, falçata, tornavida, şiş, özel olarak hazırlanmış sopa, zincir satmak ve taşımak yasaklandı. Yasaklanan bu aletlerin ancak bez veya kağıtla kat kat sarılı olarak ve bavul, çanta içerisinde taşınmasına izin verildiği açıklandı.

YÜZDE 700 ARTIŞ

Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentte uygulama sayısının artlamasın da etkisiyle son bir yılda ele geçirilen bıçak sayısında yüzde 700 artış olduğunu vurguladı. 2013'te yapılan çalışmalarda 376 bıçak yakalandığını söyleyen Uzunkaya, "2014'te bu rakam 3068'e yükseldi. Yapılan çalışmaların da etkisi var ancak bıçak sayısındaki artış tehlikeli bir tabloyu ortaya çıkardı" dedi. İzmir Valiliği de bu konuda önlem aldı. İl sınırları içinde geçerli olacak yeni düzenleme ilgili kuruluşlara tebliğ edildi. Düzenlemeye göre, av bıçakları, çakı, ekmek bıçağı, kelebek olarak bilinen özel bıçaklar, satır, nacak, bisturi, neşter, falçata, tornavida, şiş ile özel olarak hazırlanmış sopa ve zincirler yasak kapsamına alındı. Yetkili olarak ruhsatlandırılmış yerlerde satışı yapılabilecek bu aletler, önceden olduğu gibi artık seyyar satıcıların tezgahlarında da sergilenip satılamayacak. Bu aletlerin, okul önlerinde, okul bahçesi çevresinde, dinlenme ve eğlence yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, resmi kurum ve kuruluşlarda, tüzel kişiliklere ait lokallerde, toplantı salonlarında, miting, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması yapılan yerlerde, toplu taşıma araçlarında, pazar yerlerinde, park, bahçe, meydanlar, cadde, sokaklarda, bireysel temas ile iletişimin yoğun olduğu yerlerde taşınması yasaklandı. Taşıyanlara ve satanlara 208 lira para cezası verilecek. Ancak izin çerçevesinde belirlenen alanlarda kullanılabilecek bu aletlerin, kağıt veya bezle sarılarak ya da çantada taşınabileceği de hükme bağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bıçak kullanımı arttı Valilik harekete geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN