Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıkıntı iyi ki ufakmış

'in yeni gemilerinden ilki olan Çakabey, Başkan Kocaoğlu'nun 'ufak tefek' diye nitelediği sıkıntılar yüzünden 150 gün sefer yaptı, 214 gün kızakta kaldı. İkinci gemi 9 Eylül de tersaneye geri gönderilecek

Giriş Tarihi: 19.2.2015
Sıkıntı iyi ki ufakmış
Büyükşehir Belediyesi'nin, kent içi toplu ulaşımda deniz ulaşımının payını artırmak, ekonomik ömrünü doldurmuş vapurların yerine yeni, konforlu ve daha hızlı vapurlarla vatandaşları deniz ulaşımına özendirmek amacıyla açtığı ihalede alınan gemilerden bir türlü randıman alınamıyor. Bu gemilerden ilki olan Çakabey, toplamda 214 gün kızakta kalırken sadece 5 ay, yani 150 gün sefere çıkabildi. Belediyenin gemi ihalesini 117 milyon euro bedelle kazanan Özata Tersaneciliğin yaptığı 15 gemiden ilki olan Çakabey, 2 Şubat 2014'te İzmir'e getirildi. 8 Şubat'ta da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçkuyular Vapur İskelesi'nde düzenlenen törenle geminin tanıtımını yaptı. 84 gün iskelede bağlı duran geminin şartnameye uygun olarak üretilmediği, eksiklerinin bulunduğu anlaşıldı. Aradan geçen süreçte önce Norveçli Bağımsız Klas Kuruluşu DNV'den 'klas' belgesini alan Çakabey, ardından da İzmir Liman Başkanlığı'ndan 'denize elverişlilik' belgesini alarak 5 Mayıs 2014'te ilk seferini Karşıyaka ile Konak arasında gerçekleştirdi.

150 GÜN SEFERDE KALABİLDİ

5 ay yani 150 gün seferde kalan gemi, önce Bostanlı Vapur İskelesi'ne, ardından da 11 Ekim'de Yalova'ya, imal edildiği tersaneye geri gönderildi. O süreçte Kocaoğlu, önce "ufak tefek" sorunların olduğunu söyledi sonra da yeni bir boya bulunduğunu belirterek, "Vapurların altında pislik tutmaması ve hızı düşürmemesi için son teknoloji bir boya bulunmuş. Çakabey'den sonra diğer vapurlar da boyanacak. Bu, maliyeti düşürecek, yakıt tasarrufu sağlayacak" şeklinde açıklama yaptı. Bugün itibarıyla (19 Şubat) Çakabey'in İzmir'den ayrılışının üzerinden 130 gün geçmesine rağmen vapur bir türlü geri gelemedi.

9 EYLÜL DE YOLCU

23 milyon liraya imal edilen Çakabey'in bir türlü randımanlı biçimde hizmete alınamaması diğer gemilerde de benzer sıkıntıların söz konusu olabileceğini gündeme getirdi. Nitekim yüklenici firmanın İzmir'e gönderdiği ikinci gemi, "9 Eylül " de geçen hafta seferden çekilerek Bostanlı Vapur İskelesi'ne demirlendi. 9 Eylül'ün ay sonunda imal edildiği Yalova'daki tersaneye geri gönderileceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıkıntı iyi ki ufakmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN