Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizde ayrımcılık yok ama bunu yapan var

Giriş Tarihi: 20.2.2015
Bizde ayrımcılık yok ama bunu yapan var

Başbakan Davutoğlu, AK Partili 18 büyükşehir belediye başkanının, farklı partilerden ilçe belediyelerine ayrım yapmadan hizmet götürdüğünü ancak 'de "biz bu hizmeti yapmayacağız" diye cevaplar yazıldığını belirtti

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Rixos Otel'de düzenlenen AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Yönlendirme Toplantısı'nda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, diğer partilerin elinde bulunan büyükşehir belediye başkanlarıyla ilgili kendilerine yoğun şikayetler geldiğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, son olarak ziyaret ettikleri birkaç ilde, ilçe belediye başkanlarından "Belli hizmetleri büyükşehir belediye başkanları yapmak durumunda ama biz talep ettiğimizde o hizmetleri yapmıyorlar. Kendilerine ait belediyelere yapıyorlar" denildiğini belirtti.

İZMİR'DE BUNU GÖRDÜK
Davutoğlu, büyükşehir belediye başkanlarının, ilçe belediyeleri kime ait olursa olsun, onlara aynı muameleyi yapmak durumunda olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Burada bulunan 18 büyükşehir belediye başkanımıza söylüyorum, bir çoğunda ilçe belediye başkanları da bizde ama ilçe belediye başkanı bir başka partiden de olsa o ilçeye hizmet götürmek sizin görevinizdir. Siz bunu yapıyorsunuz ama bazı belediyeler maalesef bunu yapmıyorlar. Son olarak 'de bunu gördük. Belli belediyelere, AK Parti'ye mensup belediye başkanlarına 'Biz bu hizmeti yapmayacağız' diye neredeyse yazılı cevap veriliyor. Birçok büyükşehirde bunu görüyoruz. Birçok büyükşehirde neredeyse AK Parti'ye oy verdi diye o ilçeleri cezalandırılmaya kalkıyorlar. Biz hiçbir zaman başka bir partiye mensup diye bir belediyeye farklı uygulama yapmadık." Genel bütçeden belediyelere kendilerinin döneminde 140 milyar lira aktarıldığını ifade eden Davutoğlu, "Mesela Erzurum'a 1,5 milyar lira aktarıldı, Diyarbakır'a 2,7 milyar lira, Konya'ya 4,3 milyar lira aktarıldı, İzmir'e 7,2 milyar lira. Yani biz, şu belediyeler bize ait, diğer belediyeler başkalarına ait diye bir ayırım yapmadık" şeklinde konuştu. Davutoğlu, 77 milyon vatandaşa eşit şekilde muamele etmenin, kendileri için temel ilke olduğunu, ayrım gözetmediklerini söyledi.

AYRIMCILIK YAPANA İŞLEM
"Kim nereye siyasi olarak tercihte bulunmuşsa ona saygı duyarız" diyen Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hiçbir ayrım gözetmedik ve gözetmeyeceğiz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, onlar ne kadar partizanca davranırsa davransınlar, biz aynı şekilde muamele etmeyeceğiz. Çünkü bizim için her vatandaşımız bize kutsal bir emanettir. Onun ne oy verdiği sandıkta gizlidir. Ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı aleniyettedir, açıktır ve eşitttir. Buradan üçüncü olarak aldığımız karar, bütün büyükşehir belediye başkanlarına sesleniyorum, diğer partilerin elinde olanlara, eğer herhangi bir ilçeye dönük ayrımcılık yapılırsa ve yapılması gereken hizmetler aksatılırsa, o ilçe bu hizmeti alamıyorsa gerekli hukuki işlem hemen yapılacak ve o hizmet merkezden yapılıp büyükşehir belediyelerine mahsup edilecek. Biz buna tahammül göstermeyiz. Buradan uyarıyorum bütün diğer 12 büyükşehir belediye başkanı, farklı partilerden olan, bulunduğunuz şehirlere aidiyet bilinciyle yaklaşın, vatandaşlarımız arasında ayrım yapmayın, ilçelerimizi cezalandırmaya kalkmayın. Bunun yapılması durumunda gerekli hukuki prosedür işletilir ve hak, hak edene verilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizde ayrımcılık yok ama bunu yapan var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN