Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manisa'da mesir hazırlığı

Manisa'da 21 Mart tarihinde düzenlenecek 'mesir macunu' şenliklerinde, 6 ton mesir macunu saçılacak. 475. kez yapılacak etkinliğe, başta ABD olmak üzere 17 ülkenin katılması bekleniyor

Giriş Tarihi: 21.2.2015
Manisa'da mesir hazırlığı
Bu yıl 475'inci si 21 Mart'ta başlayacak olan Mesir Macunu şenliklerine uluslararası nitelik kazandırılmak amacıyla; Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği, Ankara'da 17 ülkenin büyükelçileriyle görüşmeler yaptı. Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Tanık, aralarında, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Rusya, Azerbaycan, Orta Asya Cumhuriyetlerinin bulunduğu ülkelerin büyükelçileriyle görüştüklerini kendilerini Mesir Macunu şenliklerine davet ettiklerini açıkladı. Bir hafta sürecek olan şenliklerin içeriğini zenginleştirmek istediklerini söyleyen Dernek Başkanı Ufuk Tanık, Manisa'da ki atıl turizm potansiyelini canlandırmak istediklerini ifade etti. Geçen sene 550 civarında dışardan misafir geldiğini aktaran Tanık, "Bir hafta sürecek şenliklerde başka ülkelerin kültürlerini tanıyacağız, kendi kültürümüz tanıtacağız. Ülkeler arasında dostluklar pekişecek" şeklinde konuştu. Mesir macunu şenliklerinin Unesco somut olmayan kültürel miras listesine alındığını kaydeden Tanık, şenlikler sırasında kentin nüfusunun bir milyona yaklaştığını ifade etti. Şenliklerin bayram havasında geçtiğine dikkat çeken Tanık, "Halk konserleri, dans grupları, şarkı söyleyip halkın moralini yükseltecek. Bir geleneği özüne dokunmadan yaşatmak istiyoruz" diye konuştu. Manisa Valiliği Koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan şenliklere Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunus Emre ve Şehzadeler belediyeleri destek verecek. Bu yıl 6 ton mesir macunu üretip saçacaklarını aktaran Başkan Tanık; önümüz deki ki yıllarda 7 tona mesir macunu dağıtmayı hedeflediklerini belirtti.

KENTİMİZ İYİ PAZARLANMALI
Manisa'da insanların tarım ve sanayiye odaklandığını söyleyen Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa'nın turizm değerlerinin iyi tanıtılmadığı söyledi. Türkiye'nin uluslararası alanda ilk jeoparkı olma yolunda ilerleyen toplamda 300 kilometre karelik bir alanı kapsayan Kula, volkanik jeopark alanı için Unecso'dan onay çıktığını aktaran Vali Bektaş şöyle devam etti: "Akhisar, Alaşehir, Salihli'de İncil'de ismi geçen üç kilise bulunuyor. Hristiyanlar için kiliselerin önemli olduğunu düşünüyorum. Kula evlerini tanıtamamışız. Yazık. Manisa'da turizm paketi oluşturmak için çalışıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manisa'da mesir hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN