Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roman açılımı hız kazanacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yarın Ankara'da Roman derneklerinin temsilcileri ile bir araya gelecek. İzmir'deki dernek temsilcileri ile buluşan Denizli, "Romanlar, kültürel kardeşliğin bir parçası" dedi

Giriş Tarihi: 21.2.2015
Roman açılımı hız kazanacak
Türkiye'nin birçok il ve ilçesinden Roman derneklerinin temsilcileri yarın Ankara'da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek. AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmirli Roman derneklerinin temsilcileri ile bir araya geldi, toplantı öncezsinde görüş alışverişinde bulundu. AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana Roman vatandaşlarımızın sosyal hayatta yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak için çalıştığını ve büyük mesafe alındığını belirten İlknur Denizli; "Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne dair çalışmalarımıza AK Parti olarak ara vermeden devam ediyoruz" dedi.

KAHVALTIDA BULUŞACAKLAR
İstanbul'da 7-8 Şubat tarihlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen, yaklaşık 40 Roman dernekleri ve federasyonlarının üyelerinin katıldığı çalıştay sonrasında hazırlanan raporu federasyon ve dernek üyeleri, yarın da Ankara'da Devlet Konukevi'nde verilecek kahvaltıda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte değerlendirecek. AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Ankara'daki toplantıya İzmir'den katılacak Roman STK temsilcileriyle Ankara'daki toplantı öncesi bir araya geldiklerini, İzmir özelinde bu zamana kadar yapılanlar ve İzmir için gelecekte yapılması gerekenler hakkında son derece verimli bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti. Romanların İzmir için de, Türkiye için de kültürel kardeşliğin kıymetli bir parçası olduğunu söyleyen Denizli, "Şunu anlamamız gerekiyor. Bu ülkede, yaşayan tek bir yurttaşımız bile kendini diğer vatandaşlara göre daha az hak sahibi gördüğü sürece demokrasi kurumsallaşamaz" diye konuştu.

AYRIMCILIĞA SON VERDİK
Kendisinin Roman vatandaşların sorunlarıyla siyasete girmeden sivil toplum kuruluşlarında görev aldığı dönemden bu yana ilgilenmeye çalıştığını söyleyen Denizli: "Romanlar uzun yıllardır acımasız bir ayrımcılığa tabi tutuluyorlar. Batı dünyası ile karşılaştırdığımız da bugün de geçmişte de Romanların koşulları ülkemizde görece daha iyi konumda olsa da ortada bir ayrımcılık var. İnkâr ederek çözüme varamayız önce sorunun adını koyacağız sonra da çözüm yolunda adım atacağız. Bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak sonuçta devletin görevi. Yeni Türkiye yolunda ilerlerken Romanların yaşam koşullarını günümüz standartlarına çıkarmak bizim sorumluluğumuz. Başta siyaset olmak üzere Romanları eşit biçimde toplumun her alanında görünür kılmak zorundayız" şeklinde konuştu. Ayrıca özel hayat alanında bireylerin yapması gerekenler olduğunu da belirten Denizli, şöyle devam etti, "Irkçı, ayrımcı bireysel önyargılarımızdan kurtulmak, bireysel ve aynı zamanda ahlaki bir sorumluluktur. Kişisel alanda bir dönüşüm sağlayamadan kamusal alanda devletin yaptıklarının pratiğe geçmesi çok daha zor oluyor. Yasa metinlerinden, ders kitaplarında ayırımcı, ırkçı ifadeleri kaldırmak kolay ve çabuk oluyor ama insanların zihinlerinde var olan ayrımcılığı kolayca ortadan kaldıramıyorsunuz. Ama biz bütün zorluklara rağmen Romanların karşılaştıkları engelleri birer birer kaldırmaya devam edeceğiz. AK Parti olarak hedefimiz Yeni Türkiye'nin istisnasız bütün yurttaşlarımız için onurla, güvenle yaşayacak, vatandaşı olmaktan gurur duyacağımız bir ülke olması."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman açılımı hız kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN