Oy vermedin sana hizmet yok

İzmir'deki AK Partili ilçe belediyelerine Büyükşehir Belediyesi tarafından ciddi ayrımcılık yapıldığını vurgulayan Milletvekili Aşlık, bu tür uygulamalar için cezai yaptırımların şart olduğunu dile getirdi

Giriş Tarihi: 22.2.2015
Oy vermedin sana hizmet yok
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Partili 18 büyükşehir belediye başkanının, farklı partilerden ilçe belediyelerine ayrım yapmadan hizmet götürdüğünü ancak özellikle İzmir'de "biz bu hizmeti yapmayacağız" diye cevaplar yazıldığını belirtmesi büyük yankı uyandırdı. İzmir milletvekilleri Nesrin Ulema, İlknur Denizli ve Ali Aşlık, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, AK Partili ilçe belediyelerine yönelik ayrımcılık içeren uygulamalara gittiğini dile getirdi.

AK PARTİ'YE OY VERİRSENİZ...

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, yalnızca bu dönemde değil, bundan önceki dönemlerde de özellikle AK Parti'ye çok oy çıkan bölgeler ve mahallelere CHP'li belediyelerin hizmet götürmediğini bildiklerini kaydetti. "Bize bu kadar oy vermişsiniz. Gidin AK Parti size hizmet etsin" şeklinde vatandaşın geri gönderilmesinin de hatırlarında olduğunu anlatan Ulema, "İzmir'de 7 AK Parti'li ilçe belediyemiz var. Aynı yaklaşımı buralarda da sürdürüyorlar. Aslında onlar bugüne kadar 'İzmir hükümetten hak ettiği parayı, desteği alamıyor' şeklinde hep mağdur edebiyatı yaptılar. Ama hepimiz biliyoruz ki, Sayın Başbakanımız bunu İzmir ziyaretinde dile getirdi. Her yıl Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinin yüzde 90'ı Hükümet tarafından gönderiliyor. Bu sadece İzmir'e özel bir durum değil. Kanunlarla tespit edilmiş bir durum. Kaldı ki bugüne kadar İzmir'e bakanlıklarımız tarafından yapılan yatırımın miktarı da 26 milyar lira. 35 projenin yapımı da devam ediyor. Aslında kendi yaptıklarını özellikle İzmir'de AK Parti'ye oy veren ya da AK Partili belediyelere yönelik kendi yapmış oldukları ayrımcılığın üzerini örtmek için böyle bir yaygara koparıyorlar. Bu kabul edilebilir bir şey değil" diye konuştu.

İRADEYE BASKI
AK Partili vekil Ali Aşlık, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sadece AK Partili belediyelere değil, yüksek oy aldıkları köylere, beldelere de hizmet götürmediğini ifade etti. Buna herhangi bir yaptırım uygulanmadığını vurgulayan Aşlık, "Çok ciddi bir ayrımcılık var. Cezai müeyyidenin gelmesi lazım. Geriye dönük niçin hizmet götürülmediğinin de kamuoyuna deklare edilmesi lazım. Bu vatandaşın iradesini baskı altına almaktır. CHP bunu çok ölçüsüz bir şekilde yapıyor. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili kendilerine çeki düzen vermezlerse, bu götürülmeyen bu hizmetlerin bedeli düşecek bir sistem kurmamız veya görevi kötüye kullanmadan dolayı cezai hükümler getirmek lazım. Aksi takdirde demokrasiden bahsedemeyiz. Vatandaşı cezalandırma diye bir şey söz konusu olmamalıdır. Bunun sonu yok" dedi.

AK PARTİ YAPMIYOR

Büyükşehir yasasını iktidar ya da muhalefet fark etmez, temel olarak bütün büyükşehir belediyelerinin ilçe belediyelerini evladı gibi kabul edeceği ve eşit yaklaşacağı düşüncesiyle yaptıklarını dile getiren İlknur Denizli ise şu görüşleri aktardı: "Bu düzenlemeyi yaparken ilçe belediyesinin ciddi kaynaklarını da büyükşehir belediyesine devrettik. Büyükşehirlere ciddi bir kaynak sağladık. AK Partili belediyelerin yaklaşımı çok nettir. İktidara geldiğimiz günden beri biz bunu biliyoruz. Biz iktidarda olduğumuz büyükşehirlerde ilçe belediyelerine yönelik son derece eşit, adaletli bir hizmet anlayışımız var. Herhangi bir ayrım gözetmeden biz bu hizmeti yapıyoruz. Ancak bazı illerimizden bu tür şikayetlerin gelmesi sebebiyle, İzmir'de de eşit hizmet anlayışının var olmadığına ilişkin olarak özellikle bizim kendi belediye başkanlarımızdan gelen yakınmalar sebebiyle Sayın Başbakanımız bir değerlendirme yaptı. Sayın Başbakanımız, 'Burada eğer bir eksiklik olursa bunu biz göz ardı etmeyiz. Bu konu ile ilgili gereken önlemleri alırız. Bu ilçelerin hizmetlerini de sağlarız' dedi. Çok da doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Böyle işler kimsenin keyfine bırakılmamalı. Çok iyi analiz edilerek, gerçekten kentin gelişmesine yönelik bir anlayışla bütün ilçelere ihtiyacı olan hizmetleri İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin götürmesi gerekiyor. Ama siz ideolojik davranırsanız, 'bu benim partimden değil' diyerek böyle bir yaklaşım içinde hizmet götürmeye kalkarsanız, hem adalet duygunuzdan bizim şüphe etmemiz son derece doğaldır. Biz hükümet olarak girer orada gereken hizmetlerin yapılmasını sağlarız." AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Kocaoğlu Hükümet'ten ne istediyse verildiğini belirterek, "İlçe belediyelerinin Büyükşehirden aldı- ğı destek sadece partilerine göre değil CHP içinde Aziz beye yakınlık derecelerine göre bile değişmektedir. Kendisi sadece bir grubun başkanı olmayı tercih ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oy vermedin sana hizmet yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN