Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızı olan işçilere pozitif ayrımcılık

Giriş Tarihi: 23.2.2015
Kızı olan işçilere pozitif ayrımcılık

Karaburun Belediyesi'nde, aile içi şiddetin saptanması halinde maaşın eşe verilmesi ve 18 yaşını aşmış, işsiz kızı bulunan işçilere aylık 250 lira ödeme yapılması kararlaştırıldı

Ege'nin en batısındaki 10 bin nüfuslu Karaburun, kadına pozitif ayrımcılık konusunda örnek bir karara imza attı. Belediye ile işçiler arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre aile içi şiddet saptanması halinde işçiye verilen tüm ücretler 6 ay boyunca eşinin hesabına yatırılacak. Ayrıca 18 yaşını aşmış, işsiz kızı olan işçiye de aylık 250 lira yardım yapılacak. Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, sözleşme ile aile içi şiddet ve kadına karşı pozitif ayrımcılık konusunda somut adımlar attıklarını söyledi. Aile içi şiddetin engellenmesi için ekonomik yaptırımlar da uygulanması gerektiğini, bu konuda Çeşme Belediyesi'nin başlattığı maaş cezası uygulamasını benimseme kararı aldıklarını anlatan Çakır, buna göre eşine karşı şiddet uyguladığı saptanan işçinin 6 ay boyunca alacağı tüm ücretlerin eşinin hesabına yatırılacağını belirtti. Bu maddenin şiddete yönelenlere karşı caydırıcı bir unsur olacağına inandığını dile getiren Çakır, "Kimin şiddet uyguladığını saptamak çok kolay. Nüfusumuzun az olması nedeniyle burada çok rahat istihbarat elde edebiliyoruz. Kaldı ki evinde sorun yaşayan bir işçi çalışma ortamında hemen belli olur. Bu maddeye işçilerimizin tamamı destek verdi" dedi.

GENÇ KIZLARA DESTEK

Anadolu'da kız çocuklarının erkek çocuklarına göre dezavantajlı bir ortamda yetiştirildiğini, 18 yaşını aşmış kız çocuğunun okumaması ya da evlenmemesi halinde "ailesine yük oluyor" diye kendisini baskı altında hissettiğini ve yanlış kararlar alabildiğini söyleyen Çakır, sözleşmeye kendisinin önerisiyle genç kızları destekleyecek madde eklendiğini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızı olan işçilere pozitif ayrımcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN