Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da İzmir coşkusu

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Adana'da İzmir coşkusu

Adanalı sanayicilerle İzmirli sanayicilerin Adana'daki ortak meclis toplantısına EBSO'nun tanıtım filminin ardından salondan yükselen "Bizim İzmir, canımız kanımız İzmir" sesleri damga vurdu

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile Adana Sanayi Odası'nın (ADASO) ortak meclis toplantısı Adana'da yapıldı. Toplantıda Hükümet'e iletilecek taleplerde müşterek hareket etme kararı alındı. ADASO Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu, EBSO'nun tanıtım filminin bitmesinin ardından "Bizim İzmir, canımız kanımız İzmir" demesi salonu coşturdu. Egeli sanayicilerden oluşan 130 kişilik heyetle Adana'ya giden EBSO heyetinde bulunan sanayiciler, meslektaşlarıyla işbirliği olanaklarını da görüştüler. Ayrıca iki odanın yönetim kurulları arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. ADASO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sözlerine "İzmir'in efelerinden, Akdeniz'in mert delikanlısı Adana'ya sevgi ve selamlar getirdik" diyerek başladı. Anadolu sermayesinin sağlam adımlarla ilerleyişinden mutluluk duyduğunu, sanayiye doyan İstanbul'a alternatif bölgeler yaratılması gerektiğini ifade eden Yorgancılar, bu hassas dönemde tüm sanayicilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ise 2014'de yaşanan iki seçimin etkisiyle ekonominin ikinci planda kaldığını, önümüzdeki genel seçimlerden sonraki dört yıllık sürecin makro sorunların çözümü açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. Adana'daki yatırımlarından dolayı aynı zamanda ADASO üyesi de olan EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, İzmir ile Adana'nın pek çok benzerliğinin olduğunu belirterek "İzmir, Ege'nin; Adana da Güneydoğu'nun merkezi konumunda. İşsizlik oranlarımız at başı gidiyor. Gerçekten işbirliği yapmamızda büyük yarar var. Çünkü bu sorunların halli ancak işbirlikleri suretiyle ve bu adaletsizliklerin yetkili organlara daha da fazla iletilmesiyle ancak mümkün olacak" şeklinde konuştu. ADASO Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu'nun, EBSO'nun tanıtım filminin bitmesinin ardından "Bizim İzmir, canımız kanımız bizim İzmir" demesi salondan yoğun alkış aldı. Hüseyin Nuri Çomu, İzmir ile Adana'nın ticari ilişkilerinin çok yetersiz olduğunu, bu toplantının milat niteliği taşıdığını vurguladı. Çomu, şunları söyledi: "Biz bundan sonra İzmir'le kader birliği yapacağız. İzmir'le çok ortak yönümüz var. Teşvik uygulamaları gibi sıkıntılarda da ortak yönümüz var. İhtisas organize sanayi bölgeleri konusunda da İzmirli sanayicilerden öğreneceğimiz çok şey var. Biz bundan sonra öneri sunacağımız dosyaları beraber hazırlayacağız. Aynı dosyanın altını iki oda olarak birlikte imzalayacağız. Bu bizi daha güçlü kılacaktır."

ALOSBİ'DE AKKAN DÖNEMİ SONA ERDİ
Ortak meclis toplantısı öncesinde Adana'da düzenlenen EBSO Meclisi'nde Aliağa Kimya ihtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin müteşebbis heyetinin değişmesi dikkat çekti. Şubat ayı Meclis toplantısını Adana Sanayi Odası'nda yapan EBSO, ALOSBİ 10 kişilik yeni mütevelli heyetini onayladı. Onaylanan üyeler 11 Mart Çarşamba günü toplanarak kendi içinden yeni yönetimi belirleyecek. Yapılan oylama ile uzun zamandır ALOSBİ'nin başkanlığını yürüten Atıl Akkan'ın görevi sona ermiş oldu. ALOSBİ için 11 Mart'ta halen EBSO Yönetim Kurulu Üyesi olan Haluk Tezcan, Muhsin Dönmez ve Deniz Gündüz'den birinin başkan olması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da İzmir coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN