Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme'yi sel götürdü

Şiddetli yağış, turistik ilçede yaşamı felç etti. 200'den fazla ev ve iş yerini su bastı. Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, sıkıntının evlerin çoğunda büyük bahçeler olmasından kaynaklandığını savundu

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Çeşme'yi sel götürdü
Türkiye'nin önde gelen turizm beldelerinden birisi olan İzmir'in Çeşme ilçesi önceki gün akşam saatlerinde başlayan ve zaman zaman doluyla karışık devam eden sağanak yağışa teslim oldu. 24 saatte metrekareye 168,3 kg yağış düştü. Caddelerin adeta göle döndüğü ilçede su baskınları yüzünden vatandaşler zor durumda kalırken, Çeşme Belediyesi Başkanı Muhittin Dalgıç, toplanan suların aynı istikamete yönelmesinin ve evlerin çoğunda büyük bahçelerin bulunmasının sıkıntıya yol açtığını savundu. Özellikle Ilıca ve Alaçatı mahallelerinde çok sayıda iş yeri ve evi su basarken, zor anlar yaşayan vatandaşlar, ellerindeki plastik leğen, tas ve kovalarla evlerine dolan yağmur sularını dışarı atmaya çalıştı. Şiddetli yağış yollarda su birikintileri oluştururken, arıza yapan araçlar yolda kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı çok sayıda personel ve araç ile AFAD ekipleri Çeşme'ye sevk edildi.

TAŞ BOYAYACAKLARINA...
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, ilçe tarihinde görülmemiş bir afet yaşandığını belirterek, "Büyükşehir Belediyesi'nin ekipleriyle birlikte geceden beri alandayız. Belediyelerimizin tüm imkanlarını seferber ettik" dedi. Dalgıç, bölgedeki evlerin çoğunun büyük bahçeleri olduğunu ve bu bahçelerde toplanan büyük miktarda suyun binalara girmesinin de ayrı bir sıkıntı yarattığını söyledi. Muhittin Dalgıç, su baskınlarının yaşandığı bölgede geçen deredeki suyun, yağışın etkisiyle 1-1,5 metre yüksekliğindeki istinat duvarlarını aştığını belirterek, şunları söyledi: "Yollarda sular, 1 metre yükseldi. Bu bölgenin 50 senesini bilirim, böyle bir yağış görmedim. Çok şükür ki can kaybımız yok. O bizi sevindiriyor. Toplanan sular aynı istikamete yöneldiği için böyle sıkıntı yaşadık. 200'ün üzerinde ev ve iş yerine su girdi. Bölge, deniz gibi oldu." Gidecek yeri olmayan vatandaşlar, evlerinde kalmayı tercih ederken, itfaiye ekipleri su tahliye işlemlerini sürdürdü. İlçede 24 saatte metrekare başına 163 kilo yağış düşmesine, altyapı yetersizliği eklenince ev ve iş yerleri sular altında kalan vatandaşlar isyan ederek "yazın zenginlerin taşlarını boyayacaklarına altyapı yapsınlar" dedi. Çeşme'nin yerlisi olduğunu belirten Hıfsı Özen, "Yazın, İstanbul'dan, İzmir'den zenginler gelince belediye, kaldırımları boyuyor. İlk önce altyapıyı yapsalar böyle sorunlar yaşanmayacak. Koca kış ilçeye bir tane taş koymuyorlar" diye konuştu. Evi tamamen sulara gömülen Çetin Demir ise "Tüm gece yağmur yağdı. Bu hale geldi. Evimizin hali ortada, bir tane çöpümüz kalmadı.baştan ev kuracağız. Bu kış günlerinde, nereye gideriz, ne yaparız hiç bilmiyoruz" diye görüş belirtti. Emlak şirketi yetkilisi Bülent Şenel ise altyapı yetersizliği yüzünden su baskını yaşandığını, 50-60 bin lira zararlarının olduğunu söyledi. Bu arada yazlık evlerini sel sularının bastığını öğrenen İzmirliler, Çeşme'ye akın ederken, İstanbullu yazlıkçıların evleri ise kaderine terk edilmiş halde kaldı. Sel haberinin alır almaz Çeşme'ye gelen Mustafa Erkut ise, "Afet her yerde oluyor ama denize 10 metre mesafede bu yaşanmamalı" dedi. Öte yandan Ilıca Plajı da yoğun yağış nedeniyle zarar gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme'yi sel götürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN