Temayül heyecanı 1 Mart'ta yaşanacak

AK Parti aday adayları 25. dönem milletvekili genel seçim sürecinde 1 Mart'ta temayül yoklamasına girecek. Aday adayları, şanslarını artırmak ve teşkilattan vize almak için ziyaretlerini yoğunlaştırdı

Giriş Tarihi: 25.2.2015
Temayül heyecanı 1 Mart'ta yaşanacak
AK Parti aday adayları 25. dönem milletvekili genel seçim sürecinde 1 Mart'ta temayül yoklamasına girecek. 2011 genel seçim sürecinde temayül yoklamasının üst sıralarında yer alan bazı isimler kendine vekillik listesinde yer bulamazken bazı adaylar da teşkilatı da arkasına alarak Ankara yoluna çıktı. Peki, 2011'de hangi aday adayı temayülden nasıl çıkmıştı? AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nın 24. dönem milletvekili genel seçimlerinde İzmir'den milletvekili adayı olacakların belirlenmesi amacıyla yaptığı temayül yoklamasında 1. bölgede 964 oy ile ilk sırada çıkan AK Parti Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanvekili Bilal Doğan olmuştu. O dönem 1. bölge listesinde 7.sırada kendine yer bulan Doğan, AK Parti 6 vekil çıkarınca, vekil olamamıştı. Bu dönem de vekillik için istifa eden Doğan, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun isteği ile istifasını geri aldı.

ÖNCE İSTEDİ SONRA ÇEKİLDİ
2011 genel seçimlerinde 2. bölgenin temayül yoklamasında en çok oyu alan Op. Dr. Mehmet Bayındır olmuştu. Temayül yoklamasında ipi göğüsleyen Bayındır, o dönemde adaylık listesinde ise kendine yer bulamayan talihsiz isimleri arasındaki yerini aldı. Bayındır, daha önce de 2002 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden 3.sıradan aday olmuştu. 2007 genel seçimlerinde ise yine kendi bölgesinden bağımsız aday olarak seçimlere katılmıştı. 2015 Genel Seçimleri'de de şansını denemek için 10 Şubat'ta Katip Çelebi Üniversitesi'ne bağlı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki başhekim yardımcılığı görevinden istifa etti. Ancak daha sonra adaylıktan çekildiğini açıkladı. Temayül yoklamasının 2011'deki şanslı isimleri ise Ali Aşlık, Hamza Dağ ve Aydın Şengül oldu. Şengül, 2. bölgede 2.sırayı alırken, Dağ da 5. sırada yer alarak Meclis'e girdi. Aşlık da 1. bölgenin 5. sırasına yerleştirilmişti. Bu dönem temayül yoklamasına katılmayacak olan Dağ, Aşlık ve Şengül, kulislerde bu dönemde vekil adaylığı için adı geçen isimler arasında. AK Parti il başkan yardımcılığından vekillik için istifa eden Rahmi Taştan da o dönemde temayülden çıkmasına rağmen listede kendine yer bulamamıştı. Taştan, bir kez daha 2015 genel seçimleri için şansını deneyecek. İzmir Büyükşehir Belediyesİ Meclis üyeliğinden aday adayı olamak için istifa eden Dursun Bülent Tercan da Genel Merkez'in genelgesine rağmen yola çıktı. 2011 temayül yoklamasından 632 oy ile çıkan Tercan, Genel Merkez'in kararı nedeniyle bu sefer temayül yoklamasına giremeyecek.

NASIR VE KALKAN UMUTLU
Müteahhitler Federasyonu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Necip Nasır ve yerel seçimlerde AK Parti Karabağlar Belediye Başkanı Adayı olan Necip Kalkan da 2011 temayülün de olduğu gibi 1 Mart'ta da temayülden güçlü çıkmayı bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temayül heyecanı 1 Mart'ta yaşanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN