Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lağım suyunun çaya karıştığını belgeledi

Aldığı analiz raporu ile Buca'daki Tahtalı Çayı'na foseptik sularının karıştığını belgeleyen Bilal Doğan "Büyükşehir yetkililerini uyarmamıza rağmen; gözü kör, kulağı sağırı oynamaya devam ediyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 4.3.2015
Lağım suyunun çaya karıştığını belgeledi
Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, kentin içme suyu ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı'na akan Tahtalı Çayı'na fosseptik sularının karıştığını Halk Sağlığı Müdürlüğü Laboratuvarı'ndan aldığı analiz raporuyla da belgelendi.

SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

AK Partili İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri aylık toplantısını Alsancak 1. Kordon'daki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Lokali'nde gerçekleştirdi. Meclis üyeleri adına konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Halk Sağlığı Müdürlüğü İzmir Halk Sağlığı Laboratuvarı'ndan aldıkları analiz raporlarını gazetecilerle paylaştı. Buca ilçesi Kaynaklar bölgesinde bulunan Tahtalı Çayı'na fosseptik sularının karıştığını, bu suyun insan sağlığını tehdit ettiğini belirten Doğan, "Bu konu ile ilgili grup olarak ikinci kez toplanıyoruz. Bu alan önemli tarihi bir yerleşim alanıdır. Ancak bu köyün adı Tahtalı Köyü olarak bilinir" dedi. Tahtalı Köyü'nde bulunan Tahtalı Çayı'nın İzmir'in içme suyu kaynağını oluşturduğuna dikkat çeken Doğan, "AK Parti Grubu olarak oradan aldığımız su örneklerine bakıldığında insan sağlığı tehdit altındadır. Edindiğimiz bilgi sonucunda bölgeden aldığımız su örnekleri göstermiştir ki İzmirlilerin sağlığı tehlike altındadır. Kaynaklarda kanalizasyon alt yapısı yapılmadığı için fosseptik suları Tahtalı Çayı'na karışmaktadır. Bu sular ayrıca yaz aylarında her türlü sivrisinek ve haşere türemekte, başta küçük çocuklar olmak üzere halkın sağlığını tehdit eden, sıtma sarılık ve insan vücuduna bir takim mikrobik yaralar oluşmaktadır" diye konuştu. Bu konuyu mecliste defalarca gündeme getirmelerine rağmen Başkan Aziz Kocaoğlu'nun olaya ciddiyetle yaklaşmadığını söyleyen Doğan, şöyle devam etti, "Belediye Başkanı ve İZSU yetkilileri gözü kör kulağı sağır rolünü oynamaktadır. Konu ile ilgili defalarca imza kampanyaları düzenlendi. Çevresi kontrol dışı hayvan barınakları, çöp variller, hayvan leşleri ile dolmuş durumdadır. Meclis grubu olarak bölgeden aldığımız su numunelerini Hıfzısıhha Enstitüsü'nde analiz ettirdik. Analiz değerlerine bakıldığında baraja fosseptiklerden taşan suların barajdaki içme sularına dahil olduğu görülmektedir. Biz diyoruz ki derhal Kaynaklar bölgesinde kanalizasyon şebekesi döşenmelidir. Aziz Kocaoğlu'na sesleniyoruz, arsenikli sudan sonra fosseptik sularından İzmir ne zaman kurtulacak? 11 yıldır görevde olan Kocaoğlu hala çözüm bulamamıştır. Bu ne zaman çözülecek bir daha ki dönem mi? Bu sorun inşallah 2019'dan sonra AK Partili belediye tarafından çözülecektir."

İZSU'DAN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili açıklama yapan İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, hem Tahtalı Baraj gölünden hem de derelerden aldıkları numunelerin standartlara uygun olduğunu belirtti. Yetkililer, İzmir'in içme suyunun Halk Sağlığı Müdürlüğü ile belirlenmiş olan 80 noktadan her hafta alınan numunelerle denetlendiğini ve "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik" standartlarına göre uygun içilebilir su kalitesinde olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lağım suyunun çaya karıştığını belgeledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN