Türkiye'nin en iyi haber sitesi

13 yılda önemli haklar sağlandı

Giriş Tarihi: 10.3.2015
13 yılda önemli haklar sağlandı

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, kız çocuklarının eğitimi için elini taşın altına koyan AK Parti iktidarlarının, kadının maruz kaldığı pek çok ayrımcılığı ortadan kaldırdığını dile getirdi

Torbalı Belediyesi tarafından Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğine katılan AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, önemli kadınlar için 13 yılda önemli düzenlemelere imza attıklarını belirtti. 2012 yılında Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu çıkardıklarını, bunun yanında şiddete uğrayan kadınlara hizmet vermek üzere belediyelere yetki verildiğini söyleyen Ulema, nüfusu 100 binin üzerindeki belediyelerde kadın ve çocuklar için koruma evi açılması zorunluluğu getirildiğini hatırlattı. Ulema, sözlerini şöyle sürdürdü: "2010 yılında kadın istihdamının artırılmasına ve eşit işe eşit ücret ödenmesine yönelik düzenleme yaptık ve kadın istihdamını teşvik için işveren primlerini devletin ödemesine imkan sağladık. Doğum borçlanmasının kapsamını genişlettik. 2012 yılında kadına şiddetle ilgili gerçekten çok ileri düzenlemeler içeren bir kanun çıkardık, hemen arkasından da bunun uygulamasıyla ilgili genelgemizi yayınladık. 2013'ta yaptığımız düzenleme ile kamu kurumlarında kadınlarımızın başörtülü olarak çalışabilmesine imkan sağladık. Yine eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal hayata kadar kadınlarımız için pozitif ayrımcılık içeren pek çok çalışmayı hayata geçirdik."

GÖLGE DÜŞÜRÜLÜYOR
İşkence ve kötü muamele suçlarından dolayı verilen hapis cezalarının para cezasına çevrilememesi ve ertelenememesini sağladıklarının altını çizen Ulema, "Toplumun, ahlaki açıdan sorunlu bireyleri tarafından uygulanan şiddetin AK Parti iktidarlarına mal edilmesi, kadınların elde ettiği kazanımların gölgede bırakılmasını doğrudan hedef almaktadır" diye konuştu. Kadına yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına yönelik olarak TBMM'de, kamuda, okullarda ve üniversitelerde başörtüsü yasağını fiilen ortadan kaldırdıklarını da hatırlatan Ulema, sosyal yaşamın her alanında kadının varlık gösterebilmesi için çalıştıklarını söyledi. AK Parti ile birlikte siyasette de kadının önemli bir yer edindiğini vurgulayan Ulema, 2002'de TBMM'deki kadın oranının sadece yüzde 4 olduğunu, bugün bu oranın hatırı sayılır bir seviyeye ulaştığını, belirterek "Bu konuda kadınlarımızın da cesaretli olması ve siyasette kendisine yer edinmesi tavsiyesinde bulunuyorum. Sadece siyasette değil iş hayatında, sanatta, spor ve bilimde başarılı çok sayıda hanım kardeşimiz var. Bugün başarıya giden yolda kadının önündeki bütün yollar açıktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
13 yılda önemli haklar sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN