Büyükşehir 'akıl'landı

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Büyükşehir 'akıl'landı

İzmir Büyükşehir Belediyesi "İZBAN asansörü tuvalete döndü" haberimizin ardından güvenliği sağlamak adına üst geçitlere kamera yerleştirdi. 'Akıllı sistem' ilk etapta 8 üst geçitte başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğundaki üst geçitlerin ve asansörlerinin vandallar tarafından tahrip edilip kullanılamaz hale geldiğini Egeli Sabah, gündeme taşımıştı. Haberimizin ardından harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, üst geçit ve asansörler için 'Akıllı Üst Geçit Kontrol Sistemi'nin hayata geçirdi. 24 saat kameralarla izlenen üst geçitlere aksaklık durumunda merkezden anında müdahale ediliyor. İlk olarak 8 üst geçitte pilot uygulama olarak hizmete giren sistem ilerleyen süreçte tüm üst geçitlere yayılacak.

TAHRİP EDİLMİŞTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşımda kolaylığı sağlamak amacıyla kurduğu üst geçitler sahipsiz kalınca, kendini bilmez şehir magandaları tarafından tahrip edildi. Birçok üst geçidin asansörünün kontrol panelleri, kapıları, camları ve aynaları vandallar tarafından kullanılamaz hale getirilmiş, daha da ileri giden sorumsuz kişiler sahipsiz asansörleri tuvalet olarak kullanmaya başlamıştı. Çirkin manzara Egeli Sabah'ta "İZBAN asansörü tuvalete döndü" başlığı ile haber olmuştu. Haberimizin ardından harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediye'si üst geçitlerdeki güvenliği sağlamak adına 'Akıllı Üst Geçit Kontrol Sistemi'ni geliştirdi.

24 SAAT İZLENECEK

Büyükşehir Belediyesi tarafından üst geçitlerdeki güvenliği sağlamak adına geliştirilen sistem pilot uygulama olarak 8 üst geçitte hizmete girdi. Anadolu Anadolu Caddesi üzerindeki Çiğli 1, Çiğli 4, Serinkuyu, Soğukkuyu, Dedebaşı, Şemikler ile Dostluk Bulvarı ve Gaziemir'deki 9 Eylül üst geçitlerinde hizmete giren sistem 24 saat boyunca aktif olacak ve tek merkezden kontrol edilecek. Kendini bilmez şehir magandalarının tahrip ettiği üst geçitlerden en büyük payı alan asansörlere de kameralar takıldı. Herhangi bir aksaklık durumunda müdahale edilebilmesi için merkezde personel monitörlerin başında saniye saniye görüntüleri izleyecek. Vandalların, üst geçitlere, asansör ve yürüyen merdivenlere zarar vermesinin önüne geçilmesi için geliştirilen sistem ilerleyen süreçte İzmir'in tüm üst geçitlerinde hizmete girecek. Böylelikle engelli, yaşlı ve hamile vatandaşların kullanması için İzmirli'nin parasıyla yapılan üst geçitlere zarar verilmesi engellenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir 'akıl'landı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN