Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençlere 'MutluLook' aşısı

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Gençlere 'MutluLook' aşısı

Emniyet Müdürlüğü, gençlerin terör ve suçtan korunması için 'MutluLook Projesi'ni hayata geçirdi. Proje kapsamında İzmir genelindeki 9. sınıf öğrencileri kitle olarak belirlendi

Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan "MutluLook (Mutlu Bakış) Projesi"yle gençlerin terör ve suçtan korunarak hayata "mutlu" bakmaları hedefleniyor. İzmir genelindeki 417 okulda 70 bin öğrenciye ulaşmayı hedefleyen ekipler, "Gidilmeyen okul, anlatılmayan öğrenci kalmayacak" prensibiyle hareket ederek, okullarda verilen seminerlerin yanında öğrencilerle birebir görüşmeler de yapıyor. Konularında uzman polis ekipleri, bu görüşmelerde suç örgütlerinin hedefindeki "dezavantajlı gruptaki gençleri" bilgilendirerek bilinçlendirmeye, karar vermeden önce düşünmeye sevk edecek kabiliyeti ve vizyonu kazandırmayı amaçlıyor. Okullardaki sunumlarda, öğrencilere doğru bilgi, gerçek arkadaş, güçlü iletişim, önyargılardan arınma, kendini tanıma, hayatın amacı için hedef koyma gibi ana başlıklarda bilgilendirici faaliyet yürütülüyor. Okullar için uyarıcı afiş ve broşür hazırlayan, stant kurarak anahtarlık, kalem gibi hediyeler dağıtan ekipler, sunumlarını görsel anlatım ve tiyatral gösterilerle destekliyor. Bir sosyal medya hesabı ve internet sayfası bulunan proje kapsamında öğrencilere proje logosunun basılı bulunduğu t-shirt ve ajandalar hediye ediliyor.

KISA FİLM YARIŞMASI
'Mutluluğu Kaydet Projesi' kapsamında Mutlu Bakış Projesi sunumlarında "dinleyici" rolü alan öğrencilerin, görevli polis ekiplerinin verdiği mesajlar doğrultusunda kısa filmlerin değerlendirileceği bir de yarışma hazırlandı. Proje kapsamında verilen konferanslardaki ana başlıklar doğrultusuna hazırlanacak kısa filmlerden dereceye girenlere de çeşitli hediyeler verilecek. İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Türkiye'nin genç bir nüfus yapısına sahip olduğunu, İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle koordinasyon halinde öğrencilere ulaşarak, onların suça karşı korunması ve terör örgütlerinin istismarına kapalı hale getirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Yapılan araştırmalarda işlenen suçların yaklaşık yarısının 25 yaşın altındaki genç ve çocuklar tarafından işlendiğini ortaya koyduğunu vurgulayan Uzunkaya, "Terör örgütlerinin eleman temin etmelerinin engellenmesi, örgüt mensuplarının teslim olmalarının sağlanması, terörle mücadele alanında halk desteğinin kazanılması için bir çok projeyi hayata geçirdik" dedi. Toplumun barış ve huzurunu amaçladıklarını anlatan Uzunkaya, tüm öğrencilere ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında öğrencilerin katılımıyla anket çalışmalarının yapıldığını, olumlu geri dönüşler alındığını ve İzmir Emniyet Müdürlüğü makamına teşekkür mesajlarının geldiğini belirterek, bunu projenin amacına ulaştığını gösterdiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlere 'MutluLook' aşısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN