Gençlere iş fırsatı

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Gençlere iş fırsatı

4+4+4 kesintili eğitim sistemi ile meslek liselilerin önünün açıldığını belirten Gürbüz, "Böylece gençlere daha çok iş imkanı sağlanacak" dedi

Batı Anadolu Sağlık ve Eğitim Kurumları (BASEK) Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Özer Gürbüz, 12 yıllık kesintisiz eğitim sisteminin 4+4+4 kesintili eğitim sistemi ile değiştirilmesinin ardından meslek liselerinin önünün açıldığını ve gençlere daha fazla iş imkânı sağlandığını belirtti. 2013 yılında eğitimde devrim niteliğinde değişiklikler yapıldığını ve öncelikle 12 yıllık kesintisiz eğitim sisteminden vazgeçilerek 4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçildiğini hatırlatan Op. Dr. Özer Gürbüz, katsayı uygulaması kaldırılarak meslek liselerinin önünün açıldığını ve bu değişikliklerin gelişen Türkiye'nin şiddetle ihtiyaç duyduğu eğitimli işgücü açığını kapatacağını söyledi.

PUAN TOPLAMAK ÖNEMLİ
Öğrencilerin yeteneklerine göre eğitim alması gerektiğini belirten Özer Gürbüz, 4+4+4 eğitim sisteminin ilk 4 yıllık döneminin oyun çocukluğu dönemi olduğunu vurguladı, "İkinci 4 yıllık dönem çıraklık dönemi, üçüncü 4 yıllık dönem de kalfalık dönemi olmalıdır. Ustalık dönemi üniversite ve sonraki yıllardır. Ortaokul döneminde (12-14 yaş) yaz okulları ile mesleki çıraklık eğitimine başlanmalı ve öğrenci yeteneklerine göre (spor, müzik, resim sosyal ve kültürel yetenekler) mesleki alanlarda çıraklık eğitimi alarak puan kazanmalı ve bu puanların üniversiteye girişte katkısı olmalıdır" dedi. Meslek liseleri dışındaki diğer liselerde de zorunlu seçmeli mesleki eğitim verilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Özer Gürbüz, "Meslek liseliler, üniversiteye girebilmek için seçmeli ek kültür dersleri alabilmeli, buna paralel olarak Anadolu ve fen liseliler de yine üniversiteye girebilmek için ek meslek dersleri alarak puan toplamalıdırlar. Böylece ortaöğrenim döneminde bütün öğrenciler az veya çok meslek öğrenmiş olacak. Üniversite sınavını kazananlar üniversite eğitimlerine devam ederken hem okuyup hem çalışarak üretime katkı sağlayabilir hale gelecek. Üniversiteyi kazanamayanlar ise, MEB bünyesinde tamamlayıcı 2 yıllık meslek okullarına sınavsız kayıt yaptırarak mesleki eğitimlerini kalfalık düzeyinde tamamlayıp 2 yılın sonunda çalışma hayatına katılacaklar. Böylece tüm gençlerimizin iş bulma imkânına kavuşmuş olacaktır. Hem gençlerimizin gelecekleri kurtulacak, hem toplumumuz ahlaki erozyondan kurtulacak, hem de Türkiye üreterek gelişecek ve dünya ile yarışır hale gelecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlere iş fırsatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN