Gurur ve hüzün

Kadifekale Hava Şehitliği'nde 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi

Giriş Tarihi: 19.3.2015
Gurur ve hüzün
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla 'de tören düzenlendi. Kadifekale Hava Şehitliği'ndeki törende şehitlik anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, üç pare saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Vali Mustafa Toprak, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Galip Mendi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Mehmet Çetin, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıgil şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı, şehit yakınlarıyla sohbet etti. Şehitlik anı defterini imzalayan İzmir Valisi Mustafa Toprak, deftere şunları yazdı: "Türk milletinin istiklali ve istikbali gibi yüksek idealler uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimiz... Şahadetlerinizle vatan söz konusu olduğunda hangi şartlar altından olursa olsun Türk milletinin neleri başarabileceğini bütün dünyaya gösterdiniz. Kahramanlıklarınızla gücümüzün sadece silah ve teçhizatların toplamından ibaret olmadığını bir kez daha ispatladınız. Düşmanlarımızın bile takdirine şayan olmuş insani değerlere olan bağlılığınızla ve hassasiyetinizle, yüksek şahsiyetliliğin birer numunesi olarak insanlık tarihindeki yerinizi aldınız."

DUALAR OKUNDU
Şehitler günü nedeniyle şehit yakınlarının Türk bayraklarıyla donatılmış mezarlarını ziyaret edenler, mezarların üzerini ve çevresini temizledi. Mezarlıklara çiçek bırakan şehit yakınları Kuran-ı Kerim okudu, dualar etti. Bazı şehit yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Ayrıca bir şehit yakını tarafından döktürüldüğü öğrenilen lokmalar dağıltıldı.

100. YILINDA ÇANAKKALE
İzmir Büyükşehir Belediyesi, "18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi"nin 100. yıldönümü nedeniyle özel bir sergi hazırladı. Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından farklı detaylar ve özel fotoğraflarla hazırlanan "100. Yılında Çanakkale" sergisi, Vasıf Çınar Meydanı'nda açıldı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, ilçe belediye başkanları ve İzmirliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından açılışa katılanlar sergiyi gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurur ve hüzün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN