Dayakçı başkan

Balçova Belediye Başkanı Çalkaya'nın 75 yaşındaki vatandaşı dövdüğü iddiasıyla yargılandığı 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldığı ve cezanın ertelendiği ortaya çıktı. Çalkaya hakkında 1 yıl 6 ay denetimli serbestlik süresi belirlendi. Dosya Yargıtay'da

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Dayakçı başkan
Balçova'nın CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, 75 yaşındaki Hüseyin Özkan'ı sopayla dövüp yaraladığı iddiasıyla yargılandığı İzmir 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Çalkaya'nın daha önce de benzer bir suçtan mahkumiyeti bulunduğundan, ikinci kez "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" uygulamasına gidilmediği öğrenildi. Hapis cezası ertelenen Çalkaya için 1 yıl 6 ay denetimli serbestlik süresi belirlendi. 75 yaşındaki Hüseyin Özkan, İnciraltı'nda kaçak inşaat yaptığı iddiasıyla Balçova Belediyesi tarafından kendine kesilen para cezalarını görüşmek için 22 Kasım 2012'de Çalkaya'nın makamına gitti. Özkan ile Çalkaya arasındaki tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. İddiaya göre öfkesine hakim olamayan Başkan Çalkaya, kendinden 18 yaş büyük Özkan'a sopayla saldırdı. Yaşlı adam sağ kaşının üst kısmına aldığı darbeyle yaralandı. Kavganın ardından Başkan Yardımcısı Ahmet Hepdarcan ile Halkla İlişkiler Uzmanı Özge Çağıran Bayır makama gelerek yaralanan yaşlı adamı dışarı çıkardı. Olaydan sonra Özkan doktora giderek darp raporu aldı. Ayrıca "past travmatik stres bozukluğu" teşhisi konan Özkan'ın yarasının basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek nitelikte olmadığı belirtildi. Şikayet üzerine Başkan Çalkaya hakkında yaralama suçundan İzmir 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

DEMİR ÇUBUKLA VURMADIM
Çalkaya mahkemede yaptığı savunmada olayı şöyle anlattı: "Makam odasında bir bağırtı duydum... Şahsı içeriye aldırdım. O anda ofisimde halkla ilişkiler bölümünden Özge hanım vardı. Şahıs bana 'ortağımla kumpas kurup beni bitirdin. Ailem dağıldı. Bunun hesabını senden soracağım' diyerek küfür etti. Ben yapılanın yasal bir zorunluluk olduğunu kendisine anlatmıştım. Ancak sinirli tavırlarını devam edip sakinleşmeyince kendisini tutup odanın dışarısına kapıya kadar götürdüm. O çıkmamak için direndi. Sürekli küfür ediyordu. İddia edildiği gibi kendisine demir çubukla vurmuş değilim... Suçsuzum beraatimi talep ederim."

SENİN GÜCÜN BANA YETER!
Şikayetçi Hüseyin Özkan ise mahkemedeki ifadesinde, "Mehmet Ali Çalkaya bana masanın gözünden çıkardığı 1 metre uzunluğunda, 1.5-2 metre genişliğinde metal bir cisimle vurmak için kaldırdı. Ben de o an için ölmek istedim, başımı ona doğru uzatarak, 'vur ulan, senin gücün bana yeter' dedim. Bu sopa ile bana vurdu. O anda korumalar ve belediyenin bayan görevlileri kendisini tuttular. Bu şekilde yaralandım" dedi. 20. Asliye Ceza Mahkemesi 22 Aralık 2013'teki karar duruşmasında Çalkaya'yı 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Suç silahtan sayılan sopa ile işlendiği için ceza 1 yıl 6 ay hapise çıkarıldı. Bu ceza takdiren 1 yıl 3 aya indirildi. Çalkaya'nın 1997'de "hükmün açıklanması geri bırakılması" ile sonuçlanan mahkumiyeti olduğundan bu uygulamanın tekrarlanamayacağı belirtildi. Ancak Çalkaya'ya verilen hapis cezası yargılama sürecinde gözlenen hali ve tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkemede oluşan olumlu kanaat nedeniyle ertelendi. Hapis cezası ertelenen Çalkaya hakkında 1 yıl 6 ay denetim süresi belirlenmesi kararlaştırıldı. Çalkaya'nın denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlemesi halinde ertelenen cezasının kısmen veya tamamen infaz kurumunda çektirilmesi söz konusu olacak. Çalkaya, mahkeme kararına itiraz ederek dosyayı temyize gönderdi.

BU İKİNCİ VAKASI
Çalkaya'nın Balçova Termal Tesisleri'nin müdürü olduğu dönemde de 3 Aralık 1997'de tesislerde görev yapan Ferhat İnce'ye, "Terbiyesiz herif defol git" diye bağırıp, eliyle iterek kapının önüne kovaladığı, darp ve hakaret suçundan yargılandığı ve para cezasına çarptıldığı ancak hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dayakçı başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN