İzmir'i kim anlatacak?

Giriş Tarihi: 23.3.2015
İzmir'i kim anlatacak?

Ankara'da yapılacak ekonomi şurasında Ege Bölgesi'nin sorunlarını dile getirecek konuşmacıyı belirlemek amacıyla yapılacak seçim için; Demirtaş ve Yorgancılar, oda başkanlarına davet yolladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB), 7 Nisan Salı günü Ankara'da yapacağı toplantıda Hükümet'e sorunlarını aktaracak ve seçim öncesi taleplerini dile getirecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu, ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Fikri Işık'ın katılacağı toplantıda İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanı sıra 7 bölgenin temsilcileri, 15 dakika konuşma yapacak. Ekonomi şurası, 10 Haziran 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde de yapılmış İzmir'in sorunlarını Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli anlatmıştı. Ekonomi şurasında kimin konuşma yapacağını belirlemek amacıyla Bergama, Selçuk, Menemen, Torbalı, Tire, Bayındır, Ödemiş ticaret ve sanayi oda başkanlarına iki ayrı odadan bir gün arayla davet gitti. Davetlerden birini, aynı zamanda TOBB Başkan Yardımcısı da olan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar yaptı ve yedi oda başkanını 25 Mart Çarşamba günü için EBSO'ya çağırdı. İlçe oda başkaları, aynı zamanda TOBB Ticaret Odaları Konseyi Başkanı da olan İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş'tan da aynı konu için davet aldı. Demirtaş da yarın İTO'da toplanılmasını istedi. Bir gün arayla davet, yedi oda başkanını zor durumda bırakırken Demirtaş- Yorgancılar rekabetini de gözler önüne serdi.

ARALARI İYİ DEĞİL
İki oda başkanı en son Yorgancılar'ın "TOKİ fabrika yapsın" önerisi nedeniyle görüş ayrılığına düşmüştü. Bu öneriye karşı çıkan Demirtaş, "Bugün devlet parası kullanan TOKİ'ye yeni bir misyon biçilmek isteniyor, 'Fabrikalar yapsın' deniliyor. Bu İzmirli müteahhitlere, İzmir iş dünyasına karşı haksızlık. Orta- uzun vadeli kredi ve destek olduğu takdirde Türk özel sektörü fabrikasını da yapar, ara malını da üretir, ülkeyi cari açık belasından da kurtarabilir. Bunun için yol TOKİ'yi değil devleti göreve çağırmak gerekir" demişti. Bu tartışmanın ardından İTB Başkanı Işınsu Kestelli'nin, oda başkanlarını yemekli davette buluşturması da buzları eritmedi. Yorgancılar ve Demirtaş'ın aynı konu için aynı oda başkanlarını bir gün arayla davet etmesi, ikili arasındaki rekabeti ortaya koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'i kim anlatacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN