Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇED toplantısında sinirler hayli gerildi

Giriş Tarihi: 24.3.2015
ÇED toplantısında sinirler hayli gerildi

Yamanlar'a yapılmak istenen çöp tesisine ilişkin ÇED toplantısı, gergin bir atmosferde yapıldı. Eski Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Çalışkan, Yamanlar'ın yok edilmeye çalışıldığını savundu

Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'a yapmak istediği katı atık bertaraf tesisine ilişkin çevresel etki değerlendirme (ÇED) toplantısında ortalık karıştı. Yüklenici firma yetkilisinin yaptığı sunum sırasında vatandaşlar projeyi bölgelerinde istemediklerini belirterek, masaya yöneldi. Kargaşanın giderek büyümesi üzerine eski Karşıyaka Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Arslan'dan izin isteyerek mikrofonu aldı.

BAŞKA ÜLKEDE OLSA...

Yamanlar'a yapılacak katı atık bertaraf tesisine karşı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Hüseyin Çalışkan, "Torbalı'da bir yer ayarlandı. Köylüler itiraz edince Bakan da 'buraya yaptırmam' dedi. Aziz Bey de hemen vazgeçti. Gerekçe olarak yeraltı suları denildi. Orada yer altı suyu yok. Harmandalı'ndan gelen dostlarımızın çöplükleri kapanmıyor. İzmir'in çöpü 6 bin tondur. Kimse bize boşuna yalan söylemesin. İzmir'in kuzeyinde Petkim var. Kömür santrali kurulacak. Demir çelik fabrikaları, çamur çürütme tesisi de var. Biz kokuların nereden geldiğini iyi biliyoruz. Siz, sevgili Büyükşehir Belediyesi, fabrikaların bacalarını kontrol edebildiniz mi? Yamanlar Dağı denilen yer başka bir ülkede olsa böyle mi yapılır? İzmir'de bunu yok etmeye çalışıyoruz. Yok efendim kapalı sistemmiş... Ben vatandaş olarak bunu burada izah ediyorum" dedi. Çalışkan'ın sözlerine itiraz eden Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ise "Tesis nereye yapılsın sen söyle o zaman" diye bağırdı. Çalışkan'ın konuştuğu sırada tansiyon giderek yükseldi. Harmandalı'dan toplantıya gelen vatandaşlar, Çalışkan'ın "Karşıyaka'ya bu tesis yapılmamalı" sözlerine tepki gösterdi. Çalışkan'ın elinden mikrofonu kapan vatandaşlar Harmandalı'nda faaliyet gösteren çöp tesisinin kapatılmasını istedi. Karşıyakalılar ile Çiğli Harmandalı'da ikamet eden vatandaşlar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Ortamın giderek gerilmesi üzerine İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Arslan, toplantının sona erdiğini belirterek salondan ayrıldı.

GENÇ'E ZABITA KORUMASI
Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan da güvenlik önlemleri altında salondan ayrıldı. Gerginliğin giderek artması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç'in etrafında zabıtalar tarafından güvenlik kordonu oluşturuldu. Zabıtalar eşliğinde salonun daha sakin bölümüne alınan Genç, "ÇED toplantısında olumsuz görüş verilmiş olsa da süreç tamamlanmıştır" dedi. Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ise Bakanlığın uygun gördüğü format dahilinde ÇED raporunun hazırlanacağını bildirdi. İl Müdürü Selahattin Varan ise toplantıda yaşanan gerginlik ile ilgili olarak, "Toplantı yarıda kesilmiş olabilir. Yetkililer tutanak tutar. Son kararı bakanlık verir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇED toplantısında sinirler hayli gerildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN