Türkiye'nin en iyi haber sitesi

STK temsilcileri de sandık başına gitti

AK Parti, temayül yoklamasının ardından Ege'de sivil toplum kuruluşu temsilcilerini sandığa çağırdı ve aday olarak görmek istedikleri isimler hakkında fikirlerine başvurdu

Giriş Tarihi: 24.3.2015
STK temsilcileri de sandık başına gitti
AK Parti'de, 7 Haziran'daki genel seçimler öncesi milletvekili aday belirleme süreci devam ediyor. Temayül yoklaması sonrası sivil toplum kuruluşları da sandık başına giderek, tercihlerini ortaya koydu. AK Parti İzmir İl Başkanlığı önünde aday adaylarının broşürlerini dağıtanlar ve pankart taşıyanlar renkli görüntüler oluşturdu. Vakıf, dernek, meslek kuruluşu ve benzeri sivil toplum kuruluşlarının (STK) üyeleri oy atarak milletvekili görmek istedikleri isimleri ortaya koydu. Temayül yoklamasında olduğu gibi sonuçlar açıklanmadı ve doğrudan genel merkeze gönderildi. Oy kullanacak yönetim kurulu üyeleri için hazırlanacak oy pusulalarında isim sorulmadı. Sadece milletvekili olarak görmek istedikleri isimleri yazmak suretiyle ucu açık pusulada kanaat bildirmeleri istendi.

HEYECAN GETİRDİ

AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, " Partimize büyük bir teveccüh var, bundan memnunuz" diye konuştu. Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Gedikoğlu ise "Herkesin fikirlerini almak adına Genel Merkezimiz bunu yapıyordu ama biz ilk kez sandığa yansıttık. Basın yoluyla bildiride bulunduk. İş adamları, hemşehri dernekleri, vakıflar, meslek odaları gibi tüm herkesi davet ettik. dedi. Aydın'da 14 bine yakın sivil toplum kuruluşu temsilcisi AK Parti'nin ildeki 7 milletvekili adayının belirlenmesine katkı sağlamak için sandık başına gitti. İl Başkanı Ömer Özmen, oy vermek için salona gelen sivil toplum kuruluşu temsilcilerini yalnız bırakmadı. AK Parti'nin STK temayül yoklamasında Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Selahattin Çetindoğan, Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, Türk Kadınlar Konseyi Derneği Aydın Şube Başkanı Tülay Aydın oy kullandı. AK Parti Milletvekili aday adayı Demet Pilevneli, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı ve Beyaz Ay Derneği Başkanı olarak temayülde oy kullandı. İl Başkanı Özmen, "Kentimizde İl Dernekler Müdürlüğü'ne kaydı olan bin 500'e yakın dernek ile 1000 civarında vakıf ve odalara mensup yaklaşık 15 bine yakın yönetici ve temsilci için sandıklar kurduk. STK temsilcilerinin sandığa giderek aday belirlenmesine katkı sağlaması siyaset tarihinde bir ilktir. AK Parti toplumun her kesiminin fikirlerini alarak milletvekili adaylarını belirliyor" dedi. Manisa İl Teşkilatı da aynı uygulamayı yaptı ve STK temsilcileri, en az 1 en fazla 9 kişinin ismini yazıp sandığa attı. İl Seçim İşleri Başkanı Berk Mersinli, partisinin sivil toplum kuruluşlarını da sürece dahil etiğini ve onların görüşlerine önem verdiğini ifade etti. Uşak'ta AK Parti il binasında yaklaşık STK temsilcisi yaklaşık bin kişi oy kullandı. İl Başkanı Basri Yıldırım, "Sonuçlar açıklanmayacak ve parti genel merkezimize götürülecek. Burada mutlaka değerlendirmeye alınacak" dedi. Balıkesir'de Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda düzenlenen temayül yoklamasında vakıf, dernek, meslek kuruluşları ve bütün sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri oy kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
STK temsilcileri de sandık başına gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN