Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceza yerine broşür

Emniyet Müdürlüğü trafikteki yaya kazalarını önlemek adına farkındalık projesi başlattı. Kırmızı ışıkta geçenler durdurulup uyarıldı. Bu kez ceza yerine broşür verildi

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Ceza yerine broşür
'de geçtiğimiz yıl yaşanan trafik kazalarında 17 yaya hayatını kaybetti, 1926 yaya ise yaralandı. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada yaralanan yayalardan 459'u 0-18 yaş grubunda olduğu tespit edildi. Bu nedenle İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın talimatıyla başta gençler olmak üzere yayalar için farkındalık projesi başlatıldı. Yayaların yoğun olarak kullandığı bölgelerde trafik polisleri tarafından uygulama yapıldı. Polise aldırış etmeden kırmızı ışıkta geçen yayalar durdurulup uyarıldı. Bu kez ceza yerine broşür verildi. Bazı vatandaşlar polisler tarafından durdurulunca önce şaşkınlık yaşadı, sonra da broşür verildiğini görünce gülümsedi.

UZUNKAYA TALİMAT VERDİ

Yaya ölüm ve yaralanmalarının daha da aşağılara çekilmesi için İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın talimat üzerine harekete geçen trafikten sorumlu İzmir İl Emniyet Müdürü Yardımcısı Süleyman Kutay yayalar için farkındalık projesi başlattı. Kutay da proje kapsamında görev yapan bisikletli polisler olan Beyaz Kırlangıçlar'ın başında durarak çalışmaları yerinde takip etti. Proje kapsamında yayaların yoğun olarak kullandığı yerlerden biri olan Karşıyaka Vapur İskelesi önünde uygulama yapıldı. İskele önündeki yaya geçidinde bazı yayalar yolun her iki tarafında da görev yapan bisikletli polislere aldırış etmeden kırmızı ışıkta geçti. Kırmızı ışıkta geçen yayalar polisler tarafından durduruldu. İlk anda ceza yiyeceklerini sanan vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Ekipler tarafından kendilerine uzatılanın ceza yerine broşür olduğunu görünce vatandaşların yüzünde gülümseme belirdi. Trafik polisleri tarafından dağıtılan broşürlerde Basmane Tren Garı ile Karşıyaka Vapur İskelesi önünde kırmızı ışıkta geçen yayaların fotoğrafları yer alıyor. Broşürlerde ayrıca "Trafik kurallarına uy, hayatı seç" uyarısı da bulunuyor.

YIL SONUNA KADAR SÜRECEK

Proje ile ilgili bilgi veren trafikten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay, projenin yıl boyunca devam edeceğini belirtti, "İlk uygulama yeri olarak Karşıyaka Vapur İskelesi önünü seçtik. Projemize Basmane, Konak, Alsancak, Şirinyer, Bornova başta olmak üzere yayaların yoğun olarak kullandığı kentin değişik noktalarında devam edeceğiz. Amacımız yayaların geçitlerde trafik ışıklarını ihlal etmemesi" diye konuştu. İl Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Bilgi Ünal ise, "Bir hafta boyunca uyarılarda bulunacağız. Daha sonra kırmızı ışıkta geçen yayalara 77 lira ceza kesilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceza yerine broşür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN