Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Urla'da pis su denize akıyor

Urla Yüce Sahil'de üç rögar kapağından kanalizasyon sularının denize akması tepki çekti. Kokudan etkilenen vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırdı

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Urla'da pis su denize akıyor
İzmir'in Urla ilçesi Kalabak Mahallesi Yüce Sahil'de bulunan 3 rögar kapağından kanalizasyon suları denize akıyor. Arıtılmadan denize akan pis sular kış olmasına rağmen kokuya neden olurken, çevre sakinleri İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslenerek sahile bir an önce önlem almasını istedi. Özellikle yağışlı havalardan sonra kış aylarında kanalizasyon sularının denize aktığını ifade eden Urlalılar, "Aşırı yağıştan sonra rögarlar taşıyor. Kanalizasyon suları havalandırma deliklerinden direk denize akıyor. Kışın ortasında bile kokuya neden oluyor. Gözle görülür derecede kirliliğe neden oluyor. Buradan yazın insanlar denize giriyor. Buraya bir an önce önlem alınmasını istiyorum. Zaten deniz kenarına bu rögar kapaklarının konulması bile hata" dedi. Yurt dışından emekli 3 çocuk babası Ali İhsan Karadan (75), İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) yetkililerini göreve çağırdı. Deniz kenarında rögar kapaklarının bulunmasını da çok saçma bulan Karadan, "Yaz aylarında bu akıntı olmuyor. Kışın aşırı yağışlı günlerden sonra bu şekilde rögar kapaklarından ve betondaki deliklerden taşan pis sular akıyor. Kışın ortasında hava soğuk olmasına rağmen etrafa da çok kötü bir koku yayıyor. Yazın buradan insanlar denize giriyor. Pırıl pırıl masmavi denizin böyle kirlenmesini istemiyoruz. İZSU'nun buraya önlem almasını istiyoruz. Sahilin de bakımsızlığı içler acısı. Urla Belediyesi de burasıyla ilgilenmiyor" şeklinde konuştu.

TEMİZ URLA İSTİYORUZ

10 yıldır Urla'nın Kalabak Mahallesi'nde yaşadığın söyleyen 63 yaşındaki Vasfi Puseli, "Bu rögarlar deniz kenarına yaklaşık 4-5 sene önce yapıldı. Kış aylarında pis sular yoğun şekilde denize akıyor. Ben bu bölgedeki evlerin bahçeleriyle ilgileniyorum. Bahçıvanlık yapıyorum. O nedenle akışı net şekilde görüyorum. Yazık, bu şekilde göz göre göre deniz kirleniyor, İZSU bakıyor" dedi. Memur emeklisi 2 çocuk babası Mehmet Çelik (65), "Yazın aynı bölgeden denize giriyoruz. Kış aylarında kanalizasyon sularının denize akması hepimizi üzüyor. Burayla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilgilenmesini istiyoruz. Temiz bir Urla istiyoruz" şeklinde konuştu. SGK emeklisi 1 çocuk babası 57 yaşındaki Kenan Aytar ise, "10 yıldır burada yaşıyorum. İZSU'nun bu rögarları daha uygun bir yere almasını istiyoruz. Denizin kirlenmesini istemiyoruz. Tabaklar Deresi'ndeki kirliliğin de artması dikkatimi çekti. Dere yatağı çamurla kaplı. Buranın temizlenmesini istiyoruz" diye konuştu.

TELEVİZYON ATMIŞLAR
Öte yandan bölgede bulanan ve deniz ile bağlantılı olan Tabaklar Deresi'nin yatağındaki kirlilik görenleri şaşırtıyor. Dereye televizyon, araba lastiği, çizme atıldığı görüldü. Uzun süredir temizlenmediği anlaşılan derenin bir an önce temizlenmesini isteyen çevre sakinleri, "Vatandaşların da biraz duyarlı olması gerekiyor. Çöpe atılması gereken eşyaları dereye atıyorlar. Deredeki pisliğin de belediye ekipleri tarafından temizlenmesini istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urla'da pis su denize akıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN