Üçü de kusursuz!

Giriş Tarihi: 30.3.2015
Üçü de kusursuz!

Gültepe'de sel sularına kapılıp hayatını kaybeden Ümit Özkan'ın ailesinin tazminat talebinde; Konak Belediyesi topu Büyükşehir'e, Büyükşehir de İZSU'ya attı. İZSU ise kendini kusurlu bulmadı

'in Gültepe semtinde geçtiğimiz 7 Ağustos'ta sel sularına kapılarak hayatını kaybeden 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın ailesinin tazminat talebine İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ve İZSU'dan yanıt geldi. Konak Belediyesi olayın Büyükşehir Belediyesi'nin yetki alanında olduğunu belirterek topu Büyükşehir'e attı. Büyükşehir Belediyesi de verdiği cevapta dilekçenin İZSU Genel Müdürlüğü'ne iletildiğini ifade etti. İZSU da, "Bölgede kanalizasyon alt yapısı mevcut olup söz konusu olayda idaremizin ihmali veya hizmet kusuru bulunmaması nedeniyle tazminat talepleriniz uygun görülmemiştir" şeklinde yanıt verdi. Olumsuz yanıt alan Özkan ailesi avukatları Mehmet Bülent Ötkün aracılığıyla belediyelere tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Makine Mühendisleri Hüseyin Maral ve Cüneyt Meralbaysal tarafından hazırlanan ve savcılığa sunulan bilirkişi raporunda ise İZSU Genel Müdürlüğü asli kusurlu, Konak ve Büyükşehir Belediyeleri ise tali kusurlu bulunmuştu. Raporda Ümit Özkan'a kusur verilmemişti.

EVİNİ GEÇİNDİRİYORDU

Geçtiğimiz 7 Ağustos'ta İzmir'de öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 2 saat süren yağmur, geride ağır bilanço bırakmıştı. Sel sularına kapılan Özkan, park halindeki bir kamyonetin altında sıkışarak boğulmuştu. Olaydan sonra Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Yaşar Çavdan'ın yağmur suyu kanallarının yer altına alınmasıyla ilgili 2 ay önce İZSU'ya başvuru yapmasına rağmen hiçbir cevap alamadığı ortaya çıkmıştı. Selde boğulma tehlikesi atlatan Ercan Sever (49) , Berkay Sever (20) ve Neşet Bürcü (39) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavilerinin ardından taburcu edilmişti. Yaralanan Ercan Sever ve oğlu Berkay Sever de Büyükşehir Belediyesi'ne 25 bin liralık tazminat davası açmıştı.

110 BİN LİRALIK DAVA
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Egeli Sabah'ın ulaştığı bilirkişi raporunda sel faciasında İZSU Genel Müdürlüğü asli kusurlu, Büyükşehir ve Konak Belediyeleri ise tali kusurlu buldu. Bilirkişi raporunun ardından harekete geçen Özkan ailesinin avukatı Mehmet Bülent Ötkün, İZSU, Büyükşehir ve Konak Belediyesi'ne tazminat taleplerini içeren bir dilekçe gönderdi. Olayda hayatını kaybeden Ümit Özkan'ın annesi Birgül, ağabeyi Sedat ve ablası Emine için ayrı ayrı tazminat talebinde bulunuldu. Avukat Ötkün, anne Birgül Özkan için 25 maddi, 20 bin manevi, abla Emine Özkan için 25 bin maddi, 20 bin manevi, ağabey Sedat Özkan için 20 bin maddi olmak üzere toplam 110 bin lira tazminatı 7 Ağustos 2014'ten itibaren işleyecek faiziyle birlikte Büyükşehir, İZSU ve Konak Belediyesi'nden ayrı ayrı talep etti.

DÜŞÜNDÜREN CEVAPLAR!

Konak Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü tarafından verilen cevapta, "Bahse konu olay Boğaziçi Caddesi üzerinde gerçekleşmiştir. 5216 Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 7. Maddesinin G bendinde; 'Büyükşehir'in yetki alanındaki meydan, bulvar, cadde ve ana yolları yapmak, yaptırmak, bakım ve onarımını sağlamak...' Büyükşehir Belediyesi'nin görevleri arasında sayılmıştır. Bu nedenle bahse konu yerin belediyemizin yetki ve sorumluluğunda bulunmadığı hususunu bilgilerinize rica ederim" denildi. Büyükşehir Hukuk Müşavirliği, "Ümit Özkan'ın sel sularına kapılarak vefat etmesi nedeniyle maddi ve manevi tazminat talebine ilişkin ilgi dilekçeniz İZSU Genel Müdürlüğü'ne iletilmiştir" diye cevap verildi. İZSU ise, "Bölgede kanalizasyon alt yapısı mevcut olup söz konusu olayda idaremizin ihmali veya hizmet kusuru bulunmaması nedeniyle tazminat talepleriniz uygun görülmemiştir" şeklinde olumsuz yanıt verdi. Gelen olumsuz yanıtlar üzerine Özkan ailesi avukatları aracılığıyla İdare Mahkemesi'nde tazminat davası açacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçü de kusursuz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN