Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocaoğlu'na yakın vekillere seçim şoku

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Kocaoğlu'na yakın vekillere seçim şoku

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yakın İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu ile Hülya Güven ön seçimde ilk 20'ye bile giremedi. Anahtar listelerle iki vekilin önü kesilmiş oldu

CHP'nin İzmir'de yaptığı ön seçimde sonuç anahtar listelerle alındı. Bazı adaylar "Anahtar liste var mı" diye soran partiliye evinin anahtarını gösterse de sıraların kapıları bu listelerle açıldı. Anahtar listelerle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yakın İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu ve Hülya Güven'in önü kesildi. İki vekil ilk 20'ye bile giremedi. Kocaoğlu'nun İZBETON'dan bürokratı Hüseyin Sezer seçilme şansı az olan 6. sırada kendine yer bulabildi. Kocaoğlu'na yakın bir başka isim Hüseyin Saygılı ise 16. sırada yer aldı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun da aday olduğu İzmir'de ön seçime katılım oranının yüzde 52.9'da kalması hayal kırıklığı yarattı.

FATURA PTT'YE KESİLDİ

Hülya Güven, üyelere mektup gönderdiğini ancak zamanında ulaşmadığını öne sürerek PTT'yi suçladı. Ön seçimden 21. çıkan Güven, sonucu "Üyelerimizin verdiği bir karar saygı duymak lazım. Katılım fazla olsaydı belki sonuç farklı olabilirdi. PTT sınıfta kaldı. Tüm üyelerimize 20 gün önce mektup ve broşür göndermiştim. Büyük çoğunluğu almadı. 64 bin üyeye birebir ulaşma şansımız yok. Üye listeleri Yüksek Seçim Kurulu'ndan geç geldi. Bundan sonra 7 Haziran seçimi için çalışacağız. Vekil olmamak buna engel değil. İktidar için mücadele edeceğiz" dedi.

ÖRGÜTÜN ADALETİ VARSA
Ön seçimden 22. çıkan Mustafa Moroğlu ise anatar liste yapmadığını, kampanyasını tek başına yürüttüğünü belirterek, "Bu örgütün adaleti varsa birinci bölgede Musa'yı, ikinci bölgede beni seçer diye düşündüm. Anahtar listeler sonucu belirledi. Siyasete milletvekili olmadan da devam edebilirim. Bu ülke için canını verenlere borcumuz var. Belki de milletvekili olmadan daha da etkili olunur" diye konuştu.

ESKİ BAKAN ANCAK YEDİNCİ OLABİLDİ
Denizli'de CHP'nin ön seçiminde en büyük sürprizi eski Bayındırlık Bakanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin yaşadı. Keskin, 7 milletvekili bulunan Denizli'de listeye giremedi, 2 bin 780 oyla yedinci olabildi. 14 bin 800 üyenin 23 milletvekili aday adayı için oy kullandığı ön seçimde Melike Basmacı birinci oldu. Basmacı 18 erkek aday adayını geride bırakarak ipi göğüsledi. Basmacı, 2011 milletvekili seçimlerinde ön seçimde ikinci çıkmasına rağmen İlhan Cihaner kontenjan kullanıldığı için adaylığını yitirmişti. Önce sıralamaya giremediği söylenenen Adnan Keskin'in daha sonra listenin 7. sırasında yer aldığı belirtildi. Keskin, 2011 milletvekili seçimi öncesi yapılan ön seçimde birinci sırada yer almış ve milletvekili seçilmişti. Büyük hezimete uğrayan Keskin, seçilmesi mümkün görünmeyen en son sırada seçimi tamamladı. CHP'de ikinci sırayı Kazım Arslan, üçüncülüğü yine kadın aday Gülizar Biçer Karaca elde etti. Adil Demir dördüncü oldu. Manisa'da 22 aday adayının yarıştığı ön seçimde mevcut milletvekillerinden Özgür Özel 11 bin 461 oyla birinci sırada yer aldı. Geçerli oyların yüzde 83'ünü alan Özel Türkiye rekoru kırdı. Sakine Öz ve Hasan Ören'in ön seçim sıralamaları ise parti içerisinde adeta şok etkisi yarattı. Sakine Öz, 4 bin 832 oy ile ön seçimde 6. sırada yer alırken; 4 bin 313 oy ile Hasan Ören ancak 8. sıraya yerleşebildi. Adaylık için İl Başkanlığı görevinden istifa eden Hasan Cahit Kaplan da ancak 11. sırada kendine yer bulabildi.

SES KAYDI SIKINTISI
Aydın CHP'de ortaya çıkan ses kaydı, ortalığı karıştırdı. Sosyal medyada yayınlanan kayıtta, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na yakın bir isim olan Evrim Karakoz'un, Metin Lütfi Baydar için oy istediği iddiaları yer alıyordu. Başkan Çerçioğlu, "Bu konuda bilgim yok. Ses kaydını kim almış. Ben onu bilmiyorum. Belki montajdır" ifadelerini kullandı.

TAVŞAN ADAY

Aydın'da kontenjan tercihinin Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'dan yana olması bekleniyor. 8'i kadın 18 aday adayı yarıştığı Aydın'da mevcut vekillerden ön seçime giren tek isim Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar 8 bin 70 oyla birinci oldu. 7 bin 940 oyla Hüseyin Yıldız ikinci, 6 bin 268 oyla Fatih Atay üçüncü, 5 bin 412 oyla Tayfun Talipoğlu dördüncü, 5 bin 330 oyla Ferda Çağlar Erkut beşinci ve 4 bin 928 oyla Ali Ulvi Akoğlu altıncı sırada yer aldı. Diğer yandan bazı kadın aday adayları, erkek aday adayları tarafından çıkarılan "tavşan kadın aday adayı" ile önlerinin kesildiğini iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaoğlu'na yakın vekillere seçim şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN