Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muğla'yı uçuracak proje

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Muğla'yı uçuracak proje

Muğla'da 1943 yılında İngilizler tarafından yapılan, sonra kaderine terk edilen askeri havaalanı, uçuş okulu olarak düzenlenecek

Muğla'nın Ula ilçesinde, İngilizler tarafından 1943 yılında yapılan ve dönemin "İncirlik Üssü" konumundaki askeri havaalanı, hazırlanan projeyle bölgeye yeni bir ekonomik kaynak olacak. 2. Dünya Savaşı sırasında bir süre kullanıldıktan sonra kaderine terk edilen havaalanı ineklerin otlağı, hangarları da ahır haline geldi. Havaalanının tekrar uçuşlara açılması için hazırlanan projeye göre uçuş okulu kurulacak, sivil ticari uçaklar, planörler ve model uçaklar inip kalkacak. Muğla'nın mavi tur yapılan koyları, 45 dakikada havadan gezilebilecek. 10 milyon liraya hayata geçmesi düşünülen projeyle Muğla havadan para kazanmaya başlayacak.

HAVACILIK İÇİN MERKEZ OLABİLİR
Havaalanının tekrar havacılıkla ilgili kullanılması için 2009'da Muğla Sportif Havacılık Kulübü girişimlerde bulundu. Girişimler sonucunda alanla ilgili proje geliştirildi. Ula Kaymakamlığı öncülüğünde kurulan proje ekibi, burada neler yapılabileceğine yönelik çalışma yaptı. Muğla Sportif Havacılık Kulübü Başkanı Can Gökovalı, proje hakkında şöyle konuştu: "Proje kabul edilirse, gerekli destek alındığı takdirde birkaç yılda hayata geçer. Burayı uçuş okulu, planör, model uçak, sivil ticari uçak ve model uçak alanı yapmayı planlıyoruz. Hem yeni havacılar yetişecek hem de sivil havacılık için önemli bir merkez haline gelecek. Havaalanının yeniden düzenlenmesiyle yeşil ve mavi turlar canlanacak. Muğla'dan Efes'e gitmek isteyenler başta olmak üzere herkes kısa sürede istediği yere gidip dönebilecek." Projeye yerel yönetimlerin de sıcak baktığı öğrenildi. Ula Esnaf Odası Başkanı Kemal Özçelik, havaalanıyla ilgili her türlü projeye destek vereceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muğla'yı uçuracak proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN