Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vekiller çizik yedi

CHP parti meclisindeki kritik zirvenin ardından İzmir'de 2 bölgeye 6 isim kontenjan adayı olarak atandı. Listeye mevcut milletvekillerinden sadece Aytun Çıray'ın girmesi şaşırttı

Giriş Tarihi: 8.4.2015
Vekiller çizik yedi
CHP İzmir'de kontenjan milletvekili adayları belli oldu. İzmir'de 1. Bölge'de 1. sıraya Zeynep Altıok Akatlı, 3. sıraya Tuncay Özkan, 5. sıraya ise Özcan Purçu oldu. İzmir 2. Bölge'de ise 1. sırada Selin Sayek Böke, 3. sırada Zekeriya Temizel, 5. sırada Aytun Çıray yer aldı. CHP Parti Meclisi tarafından hazırlanan liste İzmir'de şaşkınlık yarattı. Önceki dönem milletvekili olan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yakınlığıyla bilinen birçok isim Kılıçdaroğlu tarafından çizik yedi. CHP İzmir'in milletvekilleri arasında bulunan ve Kocaoğlu'na yakınlığıyla bilinen Alaattin Yüksel, Rıza Türmen listede kendilerine yer bulamadı. Ön seçime giren isimlerden de Mustafa Moroğlu ve Hülya Güven'de örgüt tarafından çizik yemişti. CHP'nin kontenjan adaylarını belirleyeceği PM toplantısından önce Aziz Kocaoğlu'nun İzmir ile Ankara arasında mekik dokuyarak Kazım Umdular'ın kontenjan adayı olması için kulis yaptığı ileri sürülmüştü. Fakat Kazım Umdular da kendisine listede yer bulamadı. CHP'nin mevcut vekillerinden Erdal Aksünger, Rahmi Aşkın Türeli, Güldal Mumcu ve Mehmet Ali Susam da kontenjan listesinde yer almadı. 'Kadın aday' kararıyla Mumcu ile birlikte şansı yüksek gösterilen CHP PM Üyesi Elfin Tataroğlu da PM'de açıklanan listeden çıkamayan bir başka isim oldu.

KONUŞMAK İSTEMİYORUM

Adının listede olmamasını nasıl karşıladığını sorusuna yanıt veren Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, "Listede adım yok. Böyle değerlendiriyorum. Bu konuda konuşmak istemiyorum" diye tepkisini ifade etti. CHP İzmir 2'nci bölge 1'inci sıradan milletvekili adayı olan, ekonomi politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımısı Selin Sayek Böke, dedesi ve dayısının İzmir'de yaşadığını, seçim çalışmaları sırasında dayısında kalacağını söyledi. Böke, "İzmir'in taşıdığı değerler, hayalini kurduğumuz ve iktidarımızda tüm Türkiye'ye yaymak istediğimiz değerler. İzmir'i temsil etmekten onur duyacağım" dedi. Kontenjan adayların belli olmasının ardından CHP'nin İzmir'in 2 bölgesindeki listesi de belli oldu. Partide kontenjan adaylar iki bölgenin 1, 3 ve 5.sıralarına yazılırken, önseçimden çıkan 20 isim de 2, 4 ve 6-13. sıralar arasında yer aldı. CHP İzmir'de 1. Bölge'de ilk 8 sıra sırasıyla şöyle oluştu; Selin Sayek Böke, Musa Çam, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Özcan Purçu, Ali Yiğit, Murat Bakan, Muhsin Kurt. 2. Bölge'de ise; Zeynep Altıok Akatlı, Kemal Kılıçdaroğlu, Zekeriye Temizel, Mustafa Balbay, Aytun Çıray, Atilla Sertel, Kamil Okyay Sındır yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vekiller çizik yedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN