İzmir'e Boston modeli

AK Parti İzmir 2. Bölge birinci sıra milletvekili adayı İbrahim Turhan, "ABD'nin üniversite merkezi nasıl ki Boston ise İzmir de Doğu Akdeniz'in Boston'ı olacak" vaadinde bulundu

Giriş Tarihi: 11.4.2015
İzmir'e Boston modeli
Borsa İstanbul Başkanlığından istifa ederek siyasete atılan ve AK Parti'den İzmir 2. bölge birinci sıra milletvekili adayı gösterilen İbrahim Turhan, Ege Sanayici İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen toplantıda, belirledikleri hedefler hakkında bilgi verdi. Altyapı ve üst yapı sorunlarını en kısa sürede çözerek, İzmir'in sadece Ege'yi taşıyan değil, Doğu Akdeniz'i sürükleyen bir il olması için çaba harcayaklarını anlatan Turhan, "İzmir için öncelikli sektör yüksek teknoloji. Özellikle Ar-Ge ile ilgili yatırımlar İzmir'e yönlendirilecek" dedi.

BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ MERKEZİ
5. bölgeye tanınan teşviklerin bütün yatırımlara sunulacağını böylece İzmir'in önünün açılacağını belirten Turhan, kenti bilişim teknolojileri merkezi yapma hedeflerinin bulunduğunu, yeşil enerji konusunda da önemli gelişmelerin yaşanacağını belirtti. İzmir'de 9 üniversitenin oluşturduğu bir platform bulunduğunu kaydeden Turhan, "İzmir'i Doğu Akdeniz'in Boston'ı haline getirmeye çalışacağız. ABD'nin üniversite merkezi nasıl ki Boston ise İzmir de Doğu Akdeniz'in Boston'ı olacak. Kısa vadeli tartışmaları bir kenara bırakarak İzmir için çalışmak istiyoruz" şeklinde hedeflerini anlattı. Turhan, 2002 yılında Türkiye'nin istikrarsız bir ekonomiye sahip olduğunu hatırlatarak, "1994 yılında evlilik arifesindeydim ve paramın tamamıyla döviz aldım. O sayede oturma odasını rahatlıkla alabildik. Tarih öncesi değil daha izleri duruyor. 100 liralık verginin 85 lirası faize harcanıyordu. AK Parti iktidarının ilk 6 yılı ekonomiyi istikrara kavuşturmakla geçti" diye bilgi verdi. AK Parti'nin iktidarı devraldığı ilk yılları değerlendiren Turhan, "Evde yangın varken 'bu evin oturma odasını değiştirelim' deme şansınız yok önce yangını söndüreceksiniz. IMF'de ilk toplantıya katıldım. Bana 'İbrahim Bey çok mutluyuz. İlk kez üç toplantıda aynı Hazine Müsteşarı ile görüşüyoruz' dediler. İlk 6 yıl ekonomi politikalarında istikrarı sağlamakla geçti. Büyümeyi düşünecek zamanımız yoktu. Ekonomi normalleşince büyüme başladı. Tam yapısal dönüşümü başlatacakken 2008 krizi yaşandı. Türkiye ekonomisi şimdi normalleşti. Yüzde 3 büyüme hızı bizi mutlu ve tatmin eden bir büyüme değil. Biz bu rakamı 5'lere nasıl çıkartacağımızı düşünüyoruz. Latin Amerika ülkelerinde ortalama büyüme hızı 1.3, AB ülkelerinde büyüme yüzde 1 olduğu zaman kutlama yapıyorlar" diye konuştu.

MAKAMIN NİTELİĞİNİN ÖNEMİ YOK
Turhan, yeni dönemde bakan olacağı yönündeki yorumlara ilişkin, "Makamın niteliğinin bence hiçbir önemi yok. Önemli olan ortaya koyduğumuz vizyondur. Ekibin hangi noktasında hangi görev verilirse kanımızın son damlasına kadar çalışacağız' dedi. Bir iş adamının "O kadar naturelsiniz ki siyasetteki ömrünüzün çok uzun olacağını düşünmüyorum" demesi üzerine İbrahim Turhan şunları söyledi: "Bir bardak su gibiyim. Önden baktığınızda arkasını, arkadan baktığınızda önünü görürsünüz. Toplum nezdinde siyasetle ilgili algı güzel değil ama bunu bizler düzeltmek zorundayız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e Boston modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN