Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP'de büyük kriz

HDP Genel Merkezi tarafından İzmir'de milletvekili aday listesinden ismi çıkarılan Ferhan Ademhan, "Bu iptali bir hata olarak görüyorum. Gerekli girişimlerde bulunuyorum" dedi

Giriş Tarihi: 15.4.2015
HDP'de büyük kriz
HDP İzmir 1. Bölge ikinci sıradan milletvekili adayı Ferhan Ademhan, milletvekili aday listesinden çıkarıldığını bildirdi. Ademhan, yazılı açıklamasında, sivil toplum kuruluşlarında görev aldığı sürece tüm partilere eşit mesafede durduğunu belirtti. HDP Genel Merkezi'nin İzmir'de demokrasi ve barış mücadelesine katkı sunmak için milletvekili adaylığı teklifini, "silahların sustuğu, barış arayışlarının TBMM çatısı altında güçlendiği Türkiye'ye katkı sunmak" amacıyla kabul ettiğini ifade eden Ademhan, şunları kaydetti: "Adaylığımın iptali, bu koşullarda parti içi meseledir. Şu anda Ankara'dayım, YSK ve HDP'nin yetkili organlarıyla görüşmekteyim. Adaylığımın iptalini bir hata olarak görüyorum. Yapılan hatanın düzeltilmesi ve telafisinin yapılması için gerekli girişimlerde bulunmaktayım. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecek bu hatanın düzeltilmesi için çaba sarf etmekteyim. YSK ve HDP'den alacağım cevap doğrultusunda, partim, İzmir ve ülkem için en doğru kararı alıp, basın kuruluşlarıyla paylaşıp halkıma ulaştıracağım."

KALP KRİZİ GEÇİRDİ
Bu gelişmelerin ardından Ferhan Ademhan'ın Ankara'da rahatsızlandığı ve kalp krizi geçirdiği bildirildi. Ademhan'ın hayati tehlikesinin olmadığını belirten Anadolu Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Veysel Güldoğan, "Çok büyük çaplı bir kriz olmadığı söylendi. Ancak, şu an müşahede altında tutuluyor" dedi. HDP'nin İzmir'de dün gerçekleşen aday tanıtım toplantısında, Anadolu Birliği Federasyonu ve İzmir Konfederasyonu başkanlığı görevlerini de yürüten Ferhan Ademhan yerine Erkan Cengiz'in aday gösterildiği açıklanmıştı. HDP, daha önce de İzmir 1. Bölge'de dördüncü sırada milletvekili adayı olarak gösterdiği Mustafa Yalçıner'i, "HDP listesinde gösterilmem yanlışlık eseridir" demesi üzerine listeden çıkarmış, yerine son sıradan İnci Dal'ı milletvekili adayı olarak göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'de büyük kriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN