Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'ye yatırım yağacak

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Ege'ye yatırım yağacak

Dün Ankara'da seçim startını veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekili adaylarını tanıttı. Seçim Beyannamesi'ni de açıklayan Davutoğlu, Ege ile ilgili dev projeleri kamuoyuna duyurdu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Başbakan Davutoğlu, 15 bin kişinin katıldığı törende 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için yüzde 55 oy çağrısı yaptı. Ege Bölgesi'nden milletvekili adayı olan isimleri tanıtan Davutoğlu, Ege ile ilgili dev projeleri anlattı. Projelerden en dikkat çekici ise İzmir-İstanbul ile İzmir-Ankara hem otoyol hem de hızlı trenle birbirine bağlanacak olması oldu. İşte beyannamede yer alan Ege projeleri: İstanbul-Bursa-İzmir (Körfez Geçiş Köprüsü dahil) ve Kuzey Marmara Otoyolu tamamlanarak hizmete açılacak. Bu kuşağın önemli bir bölümü olan ve üzerinde demiryolu da bulunan Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yer aldığı güzergâhın da yapımına başlanacak. Aydın-Denizli- Burdur, Ankara-Sivrihisar, Sivrihisar- İzmir, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale- Balıkesir Otoyolu Projeleri'nin 2023 yılına kadar gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Önümüzdeki dönemde Ankara merkezli hızlı tren çekirdek ağı 3 bin 623 kilometreye ve buna paralel olarak ihtiyaç duyulacak hızlı tren seti sayısı 13'ten 125'e çıkarılacak. Bunların en önemlilerinden biri olan Ankaraİzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi de tamamlanacak. Kapıkule'den Kars'a ve İzmir'den Habur'a uzanan Doğu-Batı demiryolu akslarındaki yük ve yolcu taşıyacak hızlı tren hatları ile Kuzey-Güney akslarındaki İstanbul- Antalya, İstanbul- İzmir-Aydın, yük ve yolcu taşıyacak hızlı tren hatları bölümler halinde yapılmasına devam edilecek.

İZBAN HATTI UZUYOR
İzmir'de ise Konak ve Karşıyaka Tramvay projeleri tamamlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde hayata geçirilen Egeray- İZBAN'ın Cumaovası-Tepeköy arası işletmeye alınacak. İzmir'de gemi hizmet alanlarında Gemi Trafik Hizmetleri sistemi hizmete alınacak. İzmir Yeni Foça Yat Limanları ile İzmir Turan Yat Limanı tamamlanacak. Hava kalitesini daha iyi takip edebilmek için İzmir'in de içinde bulunduğu 6 kente Temiz Hava Merkezleri hizmet binası yapılacak. Çanakkale Savaşları'nın 100. Yıl dönümü sempozyumlar, paneller, konferanslar, sergiler, konserler, tiyatro oyunları ve kültürel etkinliklerle anılmasını sağlayacak ve bu tarihi hadisenin tarih ve kültür dünyasındaki yerini ortaya koyacak çalışmalar yapılacak. AK Parti İzmir İl Başkanlığı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim bildirisini açıklayıp milletvekili adaylarını tanıttığı Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan toplantı için 30 otobüs kaldırdı. İzmir'den bin 500 kişinin katıldığı toplantıya, 26 İzmir milletvekili adayı eksiksiz geldi. AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, "Partinin seçim şarkıları ve vaatleri ile motivasyonu artmış, heyecanı katlanmış bir şekilde İzmir'e döneceğiz. Sürekli sahada olacağız. Yaptıklarımızı ve daha iyisini nasıl yapacağımızı anlatacağız. Adaylarımızı tanıtacağız. Çok sıkı çalışacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'ye yatırım yağacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN