Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZBETON'a şok baskın

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yaptığı denetimde Büyükşehir'in şirketi İZBETON'un tesislerinde "çevre izin belgesi" olmadığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 20.4.2015
İZBETON'a şok baskın
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bağlı denetim ekipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin amiral gemisi İZBETON'un da içinde bulunduğu aynı bölgede faaliyet gösteren 3 firmada geçtiğimiz hafta denetim yaptı. Yapılan denetimlerde 1170 personelin ��alıştığı şirketin çevre izin belgesinin olmadığı ortaya çıktı. Başta asfalt olmak üzere Büyükşehir'in birçok altyapı yatırımlarını hayata geçiren şirketin çevre izin belgesinin olmaması büyük şok yarattı. İZBETON'u, faaliyetlerinin durdurulması tehlikesi ile karşı karşıya bırakabilecek gelişme sonrası denetimi yapan ekipler tespit ettikleri eksikleri tutanak tutarak kayıt altına aldı.

43 BİN LİRA CEZA KESİLDİ

Başta İZBETON olmak üzere eksikleri tespit edilen işletmeler hakkında idari işlem başlatılırken firmalar hakkında çevre mevzuatı çerçevesinde 43 bin liralık idari para cezası kesilmesi kararlaştırıldı. Şimdi tüm gözler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne çevrildi. Bugün idari para cezası ile birlikte denetim sırasında tespit edilen eksiklikler İZBETON'a tebliğ edilecek. Firmalardan yaptıkları üretimle ilgili bir takım bilgi ve belgeleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne vermeleri istenecek. İstenen bilgi ve belgeleri mercek altına alacak olan müdürlük, işletmelerin mekansal ve fiziksel koşullarına, yaptıkları iş ve işlemlerin çevre açısından uygunluk sağlayıp sağlamadığına bakacak.

ASFALTLAMA DURABİLİR

Eğer sağlamıyorsa öngörülen şartlar sağlanana kadar İZBETON'un faaliyetleri durdurulabilecek. Bu da havaların ısınması, yağmur mevsiminin sona ermesi ile birlikte başta kent merkezi ve metropole yeni bağlanan ilçeler olmak üzere birçok yerde yürütülen asfaltlama çalışmalarına büyük sekte vuracak. Mevcut yol, cadde ve bulvarların asfaltlanması veya betonlanması, yağmur suyu drenaj ve kanalizasyon sistemlerinin imalatı yapılamayacak. Ayrıca Belkahve'deki tesislerde asfalt, hazır beton, beton-parke-bordür-prekast elemanlar ve mıcır üretimi duracağı için kent genelinde devam eden ızgara, açılan rekreasyon alanlarının düzenlenmesi, spor sahalarının yapılması gibi işler de sekteye uğrayacak. Bu arada denetimlerden Konak Belediyesi'nin Asfalt şantiyesinin de nasibini aldığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sebahattin Varan yaptıkları denetimlerde Konak Belediyesi'nin asfalt plentinin ÇED raporu olmadığını tespit ettiklerini bunun sonucu olarak da şantiyeyi kapattıklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZBETON'a şok baskın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN