Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP cadı kazanı

Genel Merkez, adaylığı düşürülen Atila Sertel'i şikayet edenleri disipline sevk etti. Sertel, "O üç kişi sadece maşaydı. Görevlerini yaptılar" dedi

Giriş Tarihi: 22.4.2015
CHP cadı kazanı
CHP'nin yaptığı ön seçimde 13 bin oy alarak İzmir 2. bölge 6. sıradan milletvekili adayı olan Eski İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel'in adaylığı Yüksek Seçim Kurulu'na yapılan itiraz sonucu düşürüldü. YSK gerekçesinde Sertel'in Basın İlan Kurumu'nun Genel Kurulu'na katılmasını gerekçe gösterdi. Sertel'i YSK'ya CHP Çiğli İlçe'ye kayıtlı Ozan Çelik ve Levent Ünal ile Karşıyaka İlçe'ye kayıtlı Ülker Varol adlı partililer şikayet etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadroğlu'nun talimatı üzerine üç partili MYK tarafından kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna gönderildi. YSK'nın kararına karşı Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak 'acil yargılama' ve tedbir kararı isteyen Sertel, "Mesele o insanların ihracı değil. Onlar maşa, tetikçi. Onlar kendilerine verilen görevi yerine getirdi. Ben aldığım 13 bin oya üzülüyorum. Ailemi üzdüğüm için üzülüyorum" diye konuştu. Sertel'in adaylığının düşürülmesi parti kulislerini farklı iddialarla dalgalandırdı. İddiaya göre itiraz eden Çiğlili Ozan Çelik ve Levent Ünal'ı, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın yeğeni olan aynı zamanda Çiğli Belediyesi Şirket Müdürü, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Niyazi Arslan'ın yönlendirdiği konuşuldu. Arslan, "Ozan Çelik'i de tanırım, Levent Ünal da partinin delegesi. Benim onları yönlendirmem söz konusu olamaz. Bu iddiayı ortaya atanlar önce beni arasınlar, mahkemede hesaplaşalım" şeklinde konuştu.

DEDİKODU SİYASETİ

Karşıyaka üyesi Ülker Varol'un ise milletvekili adayı Ali Engin gibi Tuncelili olduğu, görüştükleri de öne sürüldü. Sertel'in adaylığının düşmesi ile 8. sıradan 7. sıraya yükselen Ali Engin'in Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ile hemşerilik ve ticaret ilişkisi de bulunuyor. Abisiyle birlikte siyaset yapan eski il Başkan Yardımcısı Avukat Abdullah Engin, Sertel'in adaylığının düşürülmesi iddialarıyla ilgili olarak "Biz Sertel'in nerede ne toplantısına katıldığını bilmeyiz. Bizimle uzaktan yakından ilgisi yok. Her şey gün gibi ortada. Koparılan gürültünün bizimle ilişkilendirilmesi saygısızlık. Dedikodu üzeriden siyaset yapıyor. Bunu ortaya çıkaran da belli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP cadı kazanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN