Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 gün bekleyin sonra bize gelin

Kentsel dönüşümde belediyelerle sorun yaşayan vatandaşlara seslenen İl Müdürü Varan, kanunun plan ve projeyle ilgili konularda Bakanlığa da yetki verdiğini bildirdi

Giriş Tarihi: 24.4.2015
60 gün bekleyin sonra bize gelin
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, İzmir'in plansız kentleşmede Türkiye'deki en sorunlu illerden biri olduğunu söyledi. İzmir Ticaret Odası'nın meclis toplantısında konuşan Varan, kentsel dönüşümde 8 yılın boşa geçirildiğini ifade ederek, "Bundan 10 yıl öncesinde Türkiye'de bir çok il dönüşüme başlamıştı. Urfa'da, Diyarbakır'da bu görüntü kirliliği ortadan kaldırıldı, kentler modern bir hale geldi. İzmir de umarım sosyal bir yara olan bu dönüşümü yapar. Ama İzmir 5393 sayılı yasa ile 8 yılı boşuna geçirdi. Büyükşehir belediyesinin kendi planlarını yapmayıp bütüncül bir plan oluşturamaması İzmir'in en büyük sorunu" diye konuştu.

BİNA YAŞ ORTALAMASI 25

Varan, kentsel dönüşümde vatandaşların belediyeleri beklemek durumunda olmadığını belirterek, "Belediyeler sizin işinizi engelliyor ve yapmıyorsa 60 gün bekleyin ve sonra bize gelin. Eğer hukuki bir sorun yoksa biz bunu neticelendirir ve işinizi yaparız. Çünkü kanun planla, projeyle ilgili her konuda Bakanlığa yetki veriyor. Belediyeleri beklemeyin. Hatta bir ada bazlı arsa veya 10 bin metrekarelik alan buluyorsanız nerede ve hangi ilçede olursa olsun, belediye size sorun çıkarıyorsa Bakanlığımıza gelin uygun imar durumunu birlikte yapalım" ifadelerini kullandı. İzmir'de 13 milyon metrekarelik alanda denetleme yaptıklarını aktaran Varan, "10 motorize ekiple denetimleri yapıyoruz. Kentte bina yaş ortalaması 25 yıl ve üzeri. Kaçak yapı oranı ise Sayıştaş raporlarına göre yüzde 65 civarında. İzmir'de 313 bin binanın yenilenmesi gerekiyor" dedi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da çarpık kentleşme konusunda kendilerini görevli hissettiklerini, bunun için başlattıkları çalışmaların odalar, "idare" olarak tanımlanmadığı için yarım kaldığını söyledi. Demirtaş, kentin kuzey ve güneyine birer moloz alanı oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 gün bekleyin sonra bize gelin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN