Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faciaya ramak var

8809 sokakta 4 yıl önceki toprak kaymasına zamanında önlem alınmayınca bölgede sıkıntı büyüdü. Büyükşehir'in "evlerinizi acilen tahliye edin" diye yazı gönderdiği vatandaşlar duruma isyan etti

Giriş Tarihi: 25.4.2015
Faciaya ramak var
İzmir'in Çiğli İlçesi'nde 8809/11 ve 8809/12 sokakların bulunduğu bölgede toprak kayması sonucu yollarda meydana gelen yarıklar, görenlere "Burada 7-8 büyüklüğünde deprem mi yaşandı?" dedirtecek kadar ürkütücü boyutlara ulaştı. Yol araç trafiğine kapatıldı. Bir apartmanın önündeki kaldırım ile yol birbirinden bütünüyle ayrıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin yolun çöken yerlerine yaptığı yama asfaltlar da işe yaramadı. Büyükşehir Belediyesi İmar Denetim Dairesi Başkanlığı Yapı Güvenliği Şube Müdürlüğü, bölgedeki 160 daireye, "Tebliğ tarihinden itibaren can güvenliğiniz için ivedilikle binaların geçici olarak tahliye edilmesi gerekmektedir" diye yazı gönderdi. Çevredeki vatandaşlar ise 4 yıl önce tedbir alınmamasının, sorunu bu boyutlara taşıdığı görüşünde. İlk toprak kaymasının meydana geldiği 2011 yılında gerekli önlemlerin alınmadığını, dört yılın boşuna geçtiğini dile getiren vatandaşlar, "Büyükşehir Belediyesi'nin hatasının faturasını biz mi ödeyeceğiz? Evlerimizi boşaltmamız isteniyor. Nereye gidelim?" diye soruyor. Büyükşehirden gönderilen yazıda, "8809/12 sokakta bulunan Güleç Apartmanı, 8809/11 sokaktaki Funda Sitesi C Blok Özlem Apartmanı arasında kalan zeminin çok meyilli olması ve 29 Ocak 2011 tarihinde aşırı yağışlarla suya doyması neticesinde meydana gelen heyelan nedeniyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik elemanlarınca çeşitli tarihlerde tutanak düzenlenmiştir. 8809/11 sokak üzerinde bulunan Kamelya, Çınar, Özlem ve Mersin Apartmanları'nın can güvenliğiniz açısından ivedilikle geçici olarak tahliye edilmesinin sağlanması tarafınıza önemle tebliğ olunur" ifadeleri yer alıyor.

İÇİNE İNSAN DÜŞER
SGK emeklisi Cengiz Demirci, "Burada bir yer altı su akışı olduğu için bunlar yaşandı. 9 kez müracaat ettikten sonra İZSU su izleme ekipleri buraya gelip incelemelerde bulundu. Su akışı tespit edildi. Ancak önlem alınmadı. Şimdi bu yarıklar ortaya çıkınca 4 yıl sonra olayın ciddiyetinin farkına vardılar. İnşallah facia yaşanmaz" diye görüş belirtti. Mahalle muhtarının defalarca önlem alınması için girişimde bulunduğunu anlatan Metin Gökdemir, "Bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı. Şimdi evimize girmeye korkuyoruz" dedi. Alim Korucu, toprak kayması sonucu oluşan yarıkların yavaş yavaş büyüdüğünü ve içine insan düşecek boyuta geldiğini vurguladı. Tersanede işçi olarak çalışan Bülent Erbek facia yaşanacak diye çok korktuklarını söyledi. 2 çocuk babası SGK emeklisi 59 yaşındaki Kazım Çelik, "Canımızı sokakta bulmadık. Biz de burada oturmak istemiyoruz ama gidecek yerimiz yok" diye görüş belirtti.

ACİL DURUM İHALESİ!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, toprak kaymasının başlangıcından 4 yıl sonra acil durum ihalesine çıktı ve yeni istinat duvarlarının yapımına başladı. Ekipler istinat duvarlarının yapımını tamamladıktan sonra arkalarını doldurarak toprak kaymasını durdurmayı amaçlıyor. Evleriyle ilgili tahliye kararı çıktığını öğrenen bölge sakinleri ise duruma isyan etti. 2 çocuk annesi Gülhanım Erbek, "Oturduğumdan beri bölgede toprak kayması var. Taşınamıyoruz, zor durumdayız" şeklinde şikayetini iletti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faciaya ramak var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN