Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emek hırsızları koltuğumu kaptı

2010'daki KPSS sınavında aldığı 80 puanın emeğinin karşılığı olmadığını belirten Emine Yüksel "Soruları çaldığı söylenen kişiler önüme geçti ve öğretmen olarak atanamadım" diye isyan etti

Giriş Tarihi: 26.4.2015
Emek hırsızları koltuğumu kaptı
Çocukluğundan beri hayalini kurduğu öğretmenlik için 2010 yılında Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) giren ve 80 puan alan Emine Yüksel, çok sayıda kişinin tam ya da tama yakın puan alması nedeniyle atanamadı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nden emekli bir babanın ve öğretmen ablanın etkisiyle öğretmenlik hayaliyle büyüyen Emine Yüksel, Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü tercih etti. Atanıp öğrencilerine matematik dersini sevdirmeyi amaçlayan Yüksel, mezun olduğu 2010 yılında girdiği KPSS'de 80 puan aldı ancak atanamadı. Mezun olacağı yıl zor bir süreçten geçtiğini aktaran Yüksel, "KPSS puanları açıklandığında hüsrana uğradım. 80 puan aldım ama emeğimin karşılığı bu puan değildi. Sınav sonucuna itiraz ettim ama yanlışlık olmadığı söylendi. Sınav sonrasında internetten kontrol ettiğimde cevaplarımın doğru olduğunu görmüştüm" diye konuştu.

SAĞLIĞIMI YİTİRDİM

Sınavda çok sayıda kişinin tam ya da tama yakın puan almasının, sınava giren diğer memur adaylarının puanlarının hesaplanmasını etkilediğini, atanma puanlarının yükseldiğini ifade eden Yüksel, şunları söyledi: "Tam puan alanlar, puan hesaplanırken standart sapmayı değiştirdiler. Medyadan duyduğum kadarıyla soruları çaldığı söylenen kişiler önüme geçti, benim koltuğuma onlar oturdu. Sınavdan sonra atanamadığım için sağlığımı yitirdim, strese bağlı panik atak rahatsızlığım başladı. Rahatsızlık başladıktan sonra ders çalışamadım, arkadaşlarımdan koptum, hayatım değişti. Ben bu sınavla beraber sadece öğretmenliğimi kaybetmedim." Emine Yüksel, kendisi gibi o dönem mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerini, usulsüzlük yapanlara karşı hakkını yasal yollardan arayacağını sözlerine ekledi. Paralel Örgüte yapılan operasyon sonucunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2010 KPSS sınavı ile ilgili operasyon düzenlemişti. YÖK Denetleme Kurulunca hazırlanan rapora göre de eğitim bilimleri alan sınavında 120 tam puan alan 350 adaydan yüzde 70'inin evli, yüzde 23'ünün de akraba olduğu, yüzde 52'sinin ise aynı adres, apartman, site ya da sokakta ikamet ettiği belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emek hırsızları koltuğumu kaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN