Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lazerde doğru sanılan yanlışlar

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Lazerde doğru sanılan yanlışlar

Batıgöz Sağlık Grubu yetkilileri, gözde kırılma kusurlarını gidermede kullanılan Excimer Lazer konusunda toplumda doğru zannedilen yanlışlara açıklık getirdi

Gözde kırılma kusurlarının (miyop, hipermetrop ve astigmat) tedavisinde, dünyada en yaygın yöntem olarak bilinen "Excimer Laser" ile gözlük ve lenslerden kurtulmak mümkün. Ancak, bu operasyonun tecrübeli bir doktor ve iyi bir ekipman ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Batıgöz Sağlık Grubu, Excimer Lazer konusunda doğru olarak bilinen yanlışları şöyle sıraladı:
Yanlış: Lazer tedavisi güvenilir değil.
Doğru: Lazer tedavisi FDA onaylı, tamamen güvenli bir teknolojidir.
Yanlış: Lazer tedavisi sonrası katarakt ameliyatı olunmaz.
Doğru: Lazer ameliyatı herhangi biz göz tedavisine engel ya da sebep değildir.
Yanlış: Lazer tedavisi sadece miyop için yapılır. Astigmat ve hipermetrop gözlere lazer yapılmaz.
Doğru: Lazer ameliyatı ile -10 dereceye kadar miyop, +6 ' ya kadar hipermetrop 6 dereceye kadar astigmat rahatsızlığı olan ve lazere uygun bulunan gözlere başarı ile uygulanabiliyor.
Yanlış: Lazer tedavisi sadece bir kere yapılabilir. Gelecekte göz numarasında artma olursa tedavi yapılamaz.
Doğru: Lazer sonrası eski numaraya dönüş söz konusu değildir. Tashih gerektiren kadar yüksek numaralarda, eğer göz yapınız uygunsa, ikinci bir kez uygulanabilir.
Yanlış: Lazer tedavisinde retina tabakası zarar görür.
Doğru: Lazer, gözün kornea tabakasına uygulanan bir tedavidir. Retinanın hasar görmesi söz konusu değildir.
Yanlış: Lazer sonrasında renk körlüğü oluşur.
Doğru: Lazer sonrası renk körlüğü oluşmasına neden olacak bir durum söz konusu değildir.
Yanlış: Lazer tedavisi ağrılı ve kanamalı bir tedavidir.
Doğru: Lazer tedavisi gözün damarsız olan kornea kısmına uygulandığı için kanamalı ve açık bir tedavi değildir. Lazer tedavisi, damla anestezi ile uygulandığından ağrı ve acı hissedilmez.
Yanlış: Lazer tedavisi sonrasında ömür boyu göz damlası kullanılması gerekmektedir.
Doğru: Lazer tedavisi sonrasında ilk birkaç ay göz damlası kullanılması gerekmektedir. Ancak ömür boyu göz damlası kullanılmamaktadır.
Yanlış: Lazer operasyonunun süresi uzundur.
Doğru: Lazer tedavisi her iki göz için yaklaşık 10-15 dakikadır.
Yanlış: Lazer tedavisi, tek yöntemi olan bir uygulamadır.
Doğru: Lazer tedavi yöntemi kişinin göz yapısına ve numaralarına göre belirlenir.
Yanlış: Lazer olanlarda göz kuruluğu olur.
Doğru: Lazer sonrasında belirli bir süre göz kuruluğu problemi yaşanabilir. Suni gözyaşı damlaları kullanılarak bu durum kontrol altına alınır. Zamanla damlaya duyulan ihtiyaç kalkar.
Yanlış: Lazer tedavisi her göze uygulanır.
Doğru: Lazer her göz için uygulanan bir tedavi değildir. Detaylı bir değerlendirme sonrası hekim tarafından karar verilir.
Yanlış: Lazer tedavi sonrası glokom ( yüksek tansiyon) hastası olma riskiniz yüksektir.
Doğru: Lazer tedavisi korneada etkilidir. Daha derin dokulara her hangi bir etkisi yoktur. Ancak, lazer sonrası reaksiyonların kontrolü için kullanılan steroid damlaları bazı kişilerde geçici olarak göz içi basıncını yükseltebilir. Böyle bir etki ile karşılaşıldığında ilacın kesilmesi ile göz içi basıncı normale döner.
Yanlış: Lazer sonrası kozmetik renkli lens kullanımı kesinlikle yasaktır.
Doğru: Yumuşak kontakt lens kullanımı için göz yapısının tamamen iyileşmesi gerekir. Kozmetik renkli lens belirli bir zaman geçtikten sonra kullanılabilir.

ÇOCUKLARI MUTLU EDEN ETKİNLİK
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Batıgöz Sağlık Grubu ailesi olarak hekim ve personel çocuklarının katılımı ile gerçekleşti. Batıgöz çocukları etkinlikte kendileri için hazırlanan menü sonrası hediyelerini almanın mutluluğunu yaşadı. Doktor üniforması ile oyun oynayan, eğlenceli zaman geçiren çocuklar neşeleri ile herkesin yüzünü güldürdü. Batıgöz Sağlık Grubu İşletme Müdürü Özen Efecik, çocukların her zaman kendileri için değerli olduklarını belirterek, "Kalbinde Atatürk sevgisi bulunan hiçbir çocuk büyümez. Bu özel günü tüm dünya çocuklarına armağan eden Ulu Önder Atatürk'ü saygı ve sevgiyle anıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lazerde doğru sanılan yanlışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN