Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir Körfezi'ni de biz temizleyeceğiz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Körfezi'ne "kafa yormaya başladığını", bütün bilgileri topladığını, İzmirlilere kısa sürede körfezi temizleme sözünü verebileceğini bildirdi

Giriş Tarihi: 1.5.2015
İzmir Körfezi'ni de biz temizleyeceğiz
AK Parti İzmir milletvekili adayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir Körfezi'nin temizlenmesi konusunda "kafa yormaya başladığını" belirterek, "Burayı da temizleyecek olan biziz, yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı" dedi. İzmir Ticaret Odası'nın özel meclis toplantısına konuk olan Eroğlu, üniversitelerin temizlenemez raporu verdiği Haliç'i bile temizlediklerini hatırlatarak, "İzmir Körfezi'ne ilk defa kafa yormaya başladım. Bütün bilgileri topladım. Hangi alternatifler var en geniş şekilde düşünmeye başladım. Bu konuda bir ekip kurdum. İstanbul'daki ekibimden Müsteşarımız, Su Yönetimi Genel Müdürümüz ve bu işi bilen uzman arkadaşlar şu anda çalışıyor. Körfezi temizleyebilecek olan biziz. Çünkü yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Başaracağımıza inanıyorum. Bu konuda uzman arkadaşlar varsa onlarla da görüşeyim" diye konuştu. İzmir'in potansiyelini harekete geçirmek için kentin tüm dinamikleriyle hareket edeceklerini dile getiren Eroğlu, içme suyu sorununun çözümünün yanı sıra sulamaya büyük önem verdiklerini ve sadece Ödemiş'te 56 bin dekar alanın suya kavuşturulduğuna işaret etti. Eroğlu, şunları kaydetti: "Çünkü sulama olmadan yeterli verim almak mümkün değil. Sulama olduğu zaman dekar başına gelir, İzmir'de yaklaşık bin lira artıyor. Bir dekardan çiftçinin cebine bin lira ilave gelir giriyor. Şunun unutulmaması gerek, dünyadaki en önemli sektör yakın bir gelecekte, 'gıda güvenliği ve gıda arzı' olacak. Halen en önemli sektörler, enerji ve su görünüyor ama yakın bir gelecekte gıda güvenliği ve gıda arzı olacak. Dolayısıyla bizim Türkiye olarak yaptığımız şu; bütün sulamaları bitireceğiz, 8,5 milyon hektarlık mümbit toprak var. Şu ana kadar 6 milyon hektarı suladık ama hedefimizi 2019 yılı sonunda Türkiye'de 8,5 milyon hektarın tamamını sulayacağız. Türkiye'yi gıda üreten ve dünyaya ihraç eden bir merkez haline getireceğiz. İzmir burada en şanslı il. İzmir kesinlikle 2019 yılında gıda üreten ve dünyaya ihraç eden bir şehir haline gelecektir." Bakan Eroğlu, İzmir'de bir diğer önemli önceliklerinin turizm projeleri olduğunu ifade ederek, deniz turizmini, daha yüksek gelir getirici, oluşturulacak tabiat turizmi merkezleriyle çeşitlendirmeyi planladıklarını bildirdi. İzmir'in, turizm gelirlerinden daha fazla pay alması için hayata geçirmek istedikleri bir diğer projenin de İtalya örneğinde olduğu gibi marinacılığın, denizin ve ormanın buluştuğu "turizm serbest ticaret bölgesi" kurmak olduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti: "Arkadaşlara söyledim, 'denizle ve ormanla kucaklaşan muhteşem bir yeri hazırlayın' diye. İzmir'de turizmi 6-7 misli büyütebiliriz. Bunda da hedefimiz, 40 dolara her şey dahil sistem değil." İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da Bakan Eroğlu'nun İzmir milletvekili olmasından gurur duyacaklarını dile getirdi.

İTO ÜRETKEN VE ÇALIŞKAN
Bakan Veysel Eroğlu'na özel meclis toplantısına AK Parti İzmir milletvekili adayları İbrahim Turhan, Talip Uzun, AK Parti İzmir Milletvekilleri Hamza Dağ, Mehmet Tekelioğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli ile çok sayıda meclis üyesi ve partililer katıldı. İzmir Ticaret Odası ile gurur duyduğunu söyleyen Eroğlu, "İzmir Ticaret Odası çok çalışkan ve üretken. Sizlere hizmet etmek için hazırız. İzmir'de askerlik yaptım. İzmir'de çok sayıda akrabam var. İzmir'in evladı olarak hizmet etmek benim için ibadettir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir Körfezi'ni de biz temizleyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN